لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۰۱

رئیس جمهور ایالات متحده: رهبران ایران آشوب، مرگ و ویرانی ترویج می‌کنند


رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا رهبران ایران را انتقاد کرده گفت که آن‌ها آشوب، مرگ و ویرانی را ترویج می‌کنند.

دونالد ترمپ این مطلب را در سخنرانی دیروزش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بیان کرد و از کشورهای جهان خواست که ایران را در انزوا قرار دهند.

رئیس جمهور امریکا از همه کشورهای جهان خواست که حکومت ایران را تا زمانی‌که رهبران آن کشور سیاست‌های به گفتۀ وی تهاجمی را در شرق میانه و فراتر از آن ادامه می‌دهد، منزوی کنند.

دونالد ترمپ که دیروز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویارک در برابر سران کشورهای جهان سخنرانی می‌کرد گفت، رهبران ایران آشوب، مرگ و ویرانی را ترویج می‌کنند.

وی افزود:

"آن‌ها احترامی به همسایه‌ها، مرز و یا حق حاکمیت ملی به کشور ها را قایل نیستند."

دونالد ترمپ در سخنرانی خود خطاب به رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت، آن‌ها به بزرگ‌ترین حمایت کننده تروریزم اجازه نمی‌دهند که خطرناک ترین سلاح را داشته باشد.

وی به ادامه افزود:

"ما نمی‌توانیم به رژیمی‌که مرگ بر امریکا شعار می‌دهد و اسرائیل را به نابودی تهدید می‌کند، اجازه بدهیم که به انتقال کلاهک‌های هسته‌ای به هیچ یک شهر های جهان، دسترسی داشته باشد. ما ابداً نمی‌توانیم این اجازه را بدهیم."

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در ادامه سخنرانی خود گفت، روی این دلیل او از کشورهای جهان می‌خواهد تا زمانی‌که رژیم ایران به سیاست تهاجمی خود ادامه می‌دهد، آن کشور را در انزوا قرار دهند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا
دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

اما او در مورد مردم ایران گفت:

"ما از همه کشورها می‌خواهیم تا مردم ایران را حمایت کنند، زیرا آن‌ها برای بازپس گرفتن سرنوشت مذهبی و حق خود تلاش می‌کنند."

رئیس جمهور دونالد ترمپ انتقاد از ایران را در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بیان کرد که عمدتاً بر سیاست خارجی او که " نخست امریکا" است، متکی بود.

چند ساعت پس از سخنرانی رئیس جمهور دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایران در این نشست سازمان ملل متحد بیانیه خود را ایراد کرد.

حسن روحانی گفت، خروج واشنگتن از موافقتنامه اتُمی با ایران یک عمل خلاف قوانین بین‌المللی بوده و وضع یک جانبه تعزیرات واشنگتن بر تهران، به گفتۀ رئیس جمهور ایران یک تروریزم اقتصادی است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران
حسن روحانی رئیس جمهور ایران

اندکی پس از سخنرانی رئیس جمهور دونالد ترمپ، فرانسه و ترکیه دو عضو سازمان ناتو هم سخنان رئیس جمهور امریکا در ارتباط به منزوی ساختن ایران را انتقاد کردند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در حمایت از توافق‌نامه هسته‌ای سه سال قبل، شش قدرت جهانی با ایران گفت:

"ما میدانیم که ایران در مسیر دستیابی به ظرفیت استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای قرار داشت. چه چیزی آنرا متوقف کرد توافق‌نامه اتُمی سال ۲۰۱۵ میلادی بود."

دونالد ترمپ در ادامه سخنان خود گفت، محکمه بین‌المللی جرایم فاقد هر گونه مشروعیت بوده و تمامی اصول عدالت را نقض می‌کند.

ترمپ : رهبران ایران منابع این کشور را به هدف ثروت اندوزی و اعمال تخریبکارانه در شرق میانه و سایر نقاط جهان مصرف می‌کنند

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در ارتباط به جنگ سوریه هشدار داد که اگر سلاح کیمیاوی توسط نیروهای تحت فرمان رئیس جمهور بشار اسد استفاده شود، ایالات متحده به آن پاسخ خواهد داد.

هر چند، نیکی هیلی سفیر امریکا در سازمان ملل متحد گفته بود که رئیس جمهور امریکا در این بیانیه اش به مسئله مسمومیت جاسوس روسی در بریتانیا اشاره می‌کند، اما رئیس جمهور دونالد ترمپ در این مورد چیزی نگفت.

دونالد ترمپ در این سخنرانی خود روی مسایل دیگر جهان چون، روابط با روسیه، چین و در بارۀ سازمان اوپک و مناسبات امریکا و کوریای شمالی نیز صحبت کرد.

XS
SM
MD
LG