لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۱

روابط ترکیه و عربستان سعودی با تشنج نو رو‌به‌رو شده‌است


بعد از آن که یکی از منتقدین حکومت عربستان سعودی پس از داخل شدن به قونسلگری عربستان سعودی در استانبول لادرک شد، روابط بین ترکیه و عربستان سعودی با تشنج نو رو‌به‌رو شده‌است.

قونسلگری عربستان سعودی در استانبول امروز پنجشنبه با جدیت اظهار داشت که ژونالیست تبعه عربستان سعودی جمال خاشقجی که برای روزنامه واشنگتن پوست می نوشت، قبل از لادرک شدن از قونسلگری خارج شده بود.

اما مقامات ترکیه بر عکس می گویند که به باور آنها این همکار واشنگتن پوست هنوز هم در داخل قونسلگری عربستان سعودی در استانبول است.

این بیانات یک حالت مرموز را در مورد جمال خاشقجی ایجاد کرده‌است.

جمال خاشقجی از مدت طولانی به این سو خارج از وطن در واشنگتن بسر می‌برد و مطالب تنقیدی را بر علیه پالیسی‌های حکومت عربستان سعودی مخصوصاً ولیعهد این کشور شهزاده محمد بن سلمان می‌نوشت.

جمال خاشقجی
جمال خاشقجی

​این ژورنالیست به آن مشهور است که در سال‌های ۱۹۸۷ و ۱۹۹۵ در سودان و افغانستان با رهبر سابق القاعده اسامه بن لادن مصاحبه‌ها کرده و همچنان یکبار سعی کرده بود که بین حکومت عربستان سعودی و اسامه بن لادن نزدیکی ایجاد کند ولی بن لادن قبول نکرده بود.

و حالا مفقود الاثر شدن وی می‌تواند روابط بین ترکیه و عربستان سعودی را متشنج‌تر بسازد.

این دو کشور در مسایل دیگر منطقوی از جمله روابط با قطر هم اختلاف دارند.

در یک اعلامیه که از سوی خبرگزاری رسمی عربستان سعودی به نشر رسیده آمده است که قونسلگری عربستان سعودی در استانبول برای خاشقجی ۵۹ ساله کدام مشکلی ایجاد نکرده و نظر به این اعلامیه نامبرده زمانی لادرک شده است که بسمت قونسلگری در حرکت بود.

قونسلگری عربستان سعودی با این که تائید کرده است که در مورد لادرک شدن خاشقجی در هماهنگی با مقامات ترکیه کار می کند، اما گفته است که او بعد از خارج شدن از قونسلگری لادرک شده است.

سخنگوی رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت مقامات ترکی باور دارند که خاشقجی هنوز هم در قونسلگری می‌باشد.

او افزود به اساس معلوماتی که آن‌ها بدست آورده اند نامبرده هنوز در داخل قونسلگری عربستان سعودی در استانبول است.

او افزود به اساس معلوماتی که آن‌ها بدست آورده اند نامبرده هنوز در داخل قونسلگری عربستان سعودی در استانبول است.

بر اساس گفتار نامزد خاشقجی خدیجه، خاشقجی روز چهارشنبه برای تکمیل کردن بعضی اسناد مربوط به ازدواج آن‌ها به قونسلگری عربستان سعودی در استانبول رفت زیرا قرار بود آنه‌ا در هفته آینده ازدواج کنند.

خدیجه همچنان گفته است خاشقجی تیلیفون موبایل خود را به محافظین قونسلگری تسلیم داد زیرا در تمام سفارتخانه‌ها داخل کردن موبایل ممنوع می‌باشد.

چند ساعت بعد از آن که از خاشفجی خبری نشد نامزدش می گوید که به دوستان وی تیلیفون کرد.

به گفته خدیجه، خاشقجی نه کدام جرمی را مرتکب شده، نه تحت تعقیب قرار داشت و نه کدام شخص مشکوک است.

XS
SM
MD
LG