لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۲

وزیر خارجه پاکستان: امیدوارم زلمی خلیل‌زاد در مورد نظریات پاکستان حساس‌تر باشد


شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان از زلمی خلیل‌زاد که تازه به حیث فرستاده خاص وزارت خارجه امریکا برای مصالحه در افغانستان تعیین شده، خواست تا نسبت به گذشته که یک شهروند عادی بود، در مورد نظریات پاکستان حساس‌تر باشد.

دیپلومات سابقه دار امریکایی زلمی خلیل‌زاد در گذشته از حکومت ایالات متحده خواسته بود تا پاکستان را به حیث یک کشور ترویست اعلان کند، مگر آن که اسلام آباد پناه دادن به تروریستان را خاتمه بخشد.

این تقرر باعث نگرانی در پاکستان شده‌است.

به گفته شاه محمود قریشی، تعیین زلمی خلیل‌زاد که در گذشته اظهارتش در مورد پاکستان ملایم و دوستانه نبوده است، باعث عکس العمل منفی در مطبوعات این کشور شده‌است.

وزیر خارجه پاکستان در جریان صحبت در انستیتوت صلح در واشنگتن سوم اکتوبر همچنان گفت:

وزیر خارجه پاکستان
وزیر خارجه پاکستان

"برای آقای خلیل‌زاد نقش تازه سپرده شده است، من امیدوارم و از وی می خواهم که نسبت به نظریات پاکستان حساس تر باشد."

این در حالیست که براساس اعلامیه وزارت خارجه امریکا، قرار است زلمی خلیل‌زاد، نخستین مسافرتش را چهارم اکتوبر به کشورهای افغانستان و پاکستان انجام داده، همچنان به کشورهای امارات متحده عرب، قطر و عربستان سعودی نیز سفر کند.

بر اساس گزارش آژانس خبری اسوشیتد پرس، در اعلامیه وزارت خارجه امریکا همچنان گفته شده است که زلمی خلیل‌زاد تلاش های ایالات متحده امریکا را برای آوردن طالبان به میز مذاکرات هماهنگ ساخته و این سفر انعکاس دهندۀ ارادۀ اداره امریکا در زمینۀ حمایت، تسهیل و اشتراک در مذاکرات صلح افغانستان است.

اداره ایالات متحدۀ امریکا موقف شدیدتر را در قبال پاکستان اتخاذ کرده و به خاطر آن که پاکستان بطور کافی در زمینه از بین بردن پناه‌گاه‌های طالبان در قلمرو خود کار نکرده، مساعدت‌های نظامی را به اسلام آباد به حالت تعلیق قرار داده‌است.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در جریان صحبت در انستیتوت صلح در واشنگتن سوم اکتوبر از ایالات متحده امریکا همچنان خواست تا دوباره روابط خوب را با پاکستان بر قرار ساخته، مساعدت‌های نظامی را دوباره آغاز کرده و متهم ساختن پاکستان را در حملات شورشیان در افغانستان متوقف سازد.

وی همچنان تعهد کرد که پاکستان برای ختم جنگ در افغانستان از مذاکرات صلح با طالبان حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG