لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۰۳

اظهارات تازه در مورد تجهیز برخی از قوماندانان اسبق در شمال افغانستان از سوی روسیه!


برخی از اعضای ولسی جرگه و کارشناسان امور می‌گویند روسیه برخی از قوماندانان اسبق را در شمال افغانستان تجهیز کرده‌است.

نذیر احمد زی یک عضو این جرگه روز شنبه به رادیو آزادی گفت که اسناد و شواهد کافی برای اثبات ادعایش دارد اما وی این اسناد را در اختیار رسانه ها نمی گذارد.

به گفته وی، ارگان‌های امنیتی، حکومت و شورای امنیت کشور از این کمک‌ها آگاهی کامل دارند.

نذیر احمدزی
نذیر احمدزی

او افزود:

"همرای برخی افراد اینها (روسیه) پول و سلاح کمک کرده‌است، در زمینه امنیت شان جدی بوده‌اند، قوماندان‌های اسبق را دوباره حمایت کردند و مداخله روس بحث پنهان نیست بلکه علنی است."

پیش از این نیز برخی از مقام‌های افغان در مورد مداخله روسیه در افغانستان صحبت کرده بودند.

حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه هفته گذشته در نشستی در نهاد مطالعات حقوقی و سیاسی افغانستان از افزایش اختلاف‌ها میان امریکا و روسیه در افغانستان هشدار داده گفته است که اختلافات این دو کشور به سوی افغانستان در حرکت است.

روسیه از حضور و فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در افغانستان در هراس بوده و مقامات این کشور امریکا را به بی توجهی در مبارزه با این گروه متهم کرده، و برعکس امریکا، روسیه را در فراهم آوری سلاح به طالبان مسلح متهم می‌کند، اتهامات که از سوی مقامات هر دو کشور رد شده است.

مقام های محلی افغان مکرراً گفته اند که سلاح‌های که از طالبان در جریان نبردها باقی مانده ساخت روسیه است.

اما مقامات روسی ادعای کمک با طالبان را رد کرده و تنها پذیرفته اند که با طالبان در تماس اند.

روس‌ها از مدت‌ها به این سو در تقابل با امریکا قرار داشته است و در آخرین مورد این دو کشور در جنگ سوریه با هم روبه‌رو شدند.

از سوی هم اسدالله ولواجی و عتیق‌الله امرخیل دو تن از تحلیل‌گران سیاسی و نظامی می‌گویند که افرادیکه از سوی روسیه حمایت می‌شود به کشور های تحت حمایت روسیه رفت و آمد زیادی دارند.

آنان بیشتر گفتند:

"کارهای شان اکثراً استخباراتی است، با قوماندان سابق و افراد جدید کار می‌کنند و در کنار روسیه ازبکستان و تاجکستان نیز فعالیت استخباراتی دارند."

"با قوماندانان که امروز سلاح در دست دارند و در قدرت هستند با این‌ها ارتباط دارند و این یک چیزی پنهان نیست و رفت و آمد مستقیماً و آزادنه به ازبکستان و تاجکستان دارند."

خواستیم در باره این نگرانی‌ها نظر حکومت یا ارگان‌های امنیتی و دفاعی افغانستان را داشته باشیم اما آنان از اظهار نظر در این باره خودداری کردند.

آگاهان امور می‌گویند افغانستان باید استقلالیت‌اش را در روابط بین المللی حفظ کند در غیر آن دور نخواهد بود که افغانستان هم مانند سوریه به میدان جنگ این دو قدرت بزرگ مبُدل شود.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG