لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۲

گاردین: تلفات در سال ۲۰۱۸ میلادی در افغانستان، خیلی زیاد بوده است


  • گاردین

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا مقاله را به مناسب تکمیل هفدمین سال آغاز حمله نیرو‌های ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا در افغانستان، به نشر رسانده و در قسمتی از آن می‌نویسد:

امروز (یکشنبه) از حمله نیرو‌های ائتلاف به رهبری امریکا در افغانستان ۱۷ سال می‌گذرد و با این حمله جنگ امریکا در این کشور، آغاز شد.

بر اساس گزارش روزنامۀ گاردین در نتیجۀ این جنگ ۳۵۴۶ عسکر ناتو کشته شدند که ۴۵۶ تن آن‌ها را عساکر بریتانیایی تشکیل می‌دهند.

گاردین می‌نویسد، یک پیشبینی محافطه‌کارانه نشان می‌دهد که تا کنون در این جنگ ۲۱۷ هزار افغان نیز تلف گردیده‌اند.

اما روزنامه گاردین در این مقاله می‌گوید، در جریان ۱۷ سال، همه ساله فقر، نا امنی و صدمه به محیط زیست در افغانستان، ادامه داشته است.

به نوشتۀ روزنامه، افغانستان تا هنوز هم در جمع کشور‌های فقیر و خطرناک جهان به شمار می‌رود.

روزنامۀ بریتانیایی گاردین می‌افزاید، بر اساس تصمیم دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا بمباردمان از سوی نیرو‌ های هوایی امریکا در افغانستان افزایش یافته که در اثر آن تلفات ملکی‌ها نیز زیاد شده است.

مقالۀ چاپ شده در روزنامۀ گاردین، به گزارش ماه جولای سازمان ملل‌متحد اشاره کرده که گفته است، تلفات در سال ۲۰۱۸ میلادی در افغانستان، خیلی زیاد بوده است.

بر اساس تخمین‌ها تلفات غیر نظامیان افغان روزانه حد اوسط به ۲۸ نفر رسیده است.

  • ستارس اند سترایپس

روزنامه امریکایی ستارس اند سترایپس مقالۀ را در شمارۀ دیروز (شنبه) خود در باره هویت یک عسکر کشته شده امریکایی در افغانستان به نشر رسانده که در قسمتی از آن می‌نویسد:

جیمز‌ ای سلیپ روز پنجشنبه در منطقۀ در هلمند سرگرم تصفیه بود که در انفجار وسیلۀ منفجره شدیداً زخم برداشت و بعداً درگذشت.

روزنامۀ ستارس اند سترایپس می‌نویسد، با کشته شدن این عسکر شماری عساکر امریکایی که در جریان امسال در افغانستان کشته شده اند، به ۷ نفر می‌رسد.

در حالی که در سال ۲۰۱۰ میلادی ۵۰۰ عسکر امریکایی در این کشور، کشته شده بودند.

روزنامه در این مقاله تعدادی عساکر امریکایی کشته شده در جنگ ۱۷ ساله افغانستان را ۲۲۵۰ سرباز گفته و نوشته است که ۱۳۰ تن دیگر در همین سال در دیگر مأموریت‌های جنگی امریکا خارج از افغانستان کشته شدند.

روزنامۀ ستارس اند سترایپس در این مقاله می‌نویسد، این حادثه در زمانی رخ داده که امروز (یکشنبه) هفدمین سال آغاز حمله نیرو‌ های ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا در افغانستان تکمیل شده است.

XS
SM
MD
LG