لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۵۶

مشرانو جرگه پس از هشدار طالبان: ارگان‌های امنیتی، امنیت رأی دهنده‌گان را تأمین کنند


رئیس مشرانو جرگه افغانستان از ارگان‌های امنیتی می‌خواهد تا امنیت رأی دهنده‌گان را تأمین کند.

مشرانو جرگه افغانستان در واکنش به اعلامیۀ طالبان مبنی بر مختل کردن پروسه انتخابات، بر تأمین امنیت سراسری روز رأی دهی تأکید دارد.

فضل‌الهادی مسلمیار روز سه شنبه «۱۷ میزان ۱۳۹۷» در جلسۀ عمومی گفت که روند رأی دهی باید در فضای امن و با احساس آرامش صورت گیرد تا رأی دهنده‌گان بتوانند به افراد دل‌خواه شان رأی بدهند.

فضل هادی مسلمیار
فضل هادی مسلمیار

او افزود:

"موقف طالبان در برابر انتخابات، در این زمینه حکومت و ارگان‌های امنیتی به‌خاطر امنیت و آرامش مردم که بتوانند به نمایندۀ دل‌خواه شان‌ رأی بدهند، باید به تأمین امنیت جداً توجه کنند به خصوص در روز انتخابات."

طالبان به روز دوشنبه هشدار دادند که در جریان انتخابات ولسی جرگۀ ۲۸ ماه میزان بالای نیرو های امنیتی حمله خواهند کرد.

ذبیح‌الله مجاهد که خودش را سخنگوی طالبان می‌نامد، این انتخابات را یک دسیسۀ امریکایی‌ها خوانده و گفته‌است طالبان برای مختل ساختن و ناکامی انتخابات از هیچ تلاش دریغ نخواهند ورزید.

طالبان گفته‌اند که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به غیر نظامیان توجه خواهند کرد، اما کسانی را هدف قرار خواهند داد که برای برگزاری موفقانۀ این انتخابات و تأمین امنیت آن، تلاش می‌کنند.

اما وزارت داخلۀ افغانستان با نشر اعلامیه‌ای این هشدار را بخشی از تبلیغات طالبان می‌خواند.

با آن که در انتخابات‌های گذشته نیز گروه طالبان رأی دهنده‌گان را تهدید کرده بود، اما شهروندان افغانستان بدون هراس به پای صندوق‌های رأی رفته اند.

یوناما یا دفتر هیئت معاونت ملل‌متحد در افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته است که اشتراک در انتخابات حق اساسی هر افغان است و از نیرو های امنیتی افغان خواسته است که با تمام توان این حق را حفاظت کند تا مردم بتوانند بدون هراس و تهدید رأی شان‌را به صندوق‌ها بریزند.

از سوی هم وزارت امور داخله افغانستان می‌گوید که برای تأمین امنیت ۲۱ هزار محل و ۵۱۰۰ مرکز رأی‌ دهی حدود ۵۴ هزار تن از نیرو های امنیتی توظیف شده‌اند.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که با تمامی توان امنیت انتخابات و رأی دهنده‌گان را تأمین خواهند کرد.

نصرت رحیمی
نصرت رحیمی

او افزود:

"اطمینان ما به کمیسیون انتخابات و مردم اینست که ما امنیت پروسۀ ملی و تاریخی یعنی انتخابات را مانند روند ثبت نام که در امنیت کامل انجام شد، به گونۀ لازم تأمین خواهیم کرد."

قرار است انتخابات ولسی جرگه تا ده روز دیگر برگزار شود.

  • با آن که مسئولین امنیتی از تدابیر ویژه امنیتی در روز رأی دهی خبر می‌دهد، اما دیده شود که این روز بدون نگرانی امنیتی سپری خواهد شد و مردم به شکل گسترده اشتراک خواهند کرد یا خیر؟

پرسشی که گذشت زمان به آن پاسخ خواهد داد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG