لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۴۷

آرمان ملی: استخبارات منطقه در برابر یک دیگر در افغانستان می‌جنگند


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر روی روند صلح و تلاش‌ها در این راستا تبصره کرده‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا با اشاره به سفر مشاور وزارت خارجه امریکا برای گفتگوهای صلح افغانستان به پاکستان نوشته که در ملاقات که میان آقای خلیل‌زاد و شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان صورت گرفت، جانب پاکستان وعدۀ هر نوع همکاری را در رابطه به پروسه صلح افغانستان داده‌است.

روزنامه نوشته که آقای خلیل‌زاد در حالی با مقامات پاکستانی گفتگو می‌کند که خودش به این باور است که پاکستان از طالبان حمایت می‌کند و پاکستانی‌ها تلاش دارند تا جنگ در افغانستان ادامه پیدا کند.

روزنامه در یک مطلب جداگانه از قول شورای عالی صلح نوشته که برای گفتگوهای بین‌الاافغانی فرصت مساعد گردیده است و امید است که این گفتگوها میان حکومت افغانستان و طالبان در زودترین فرصت آغاز گردد.

  • آرمان ملی

روزنامۀ آرمان ملی در مطلب تفصیلی در رابطه به پروسه صلح نوشته و گفته شده که حکومت افغانستان و گروه تروریستی توان گرفتن تصمیم را در مورد صلح ندارند.

به‌گفتۀ روزنامه جنگ در افغانستان ابعاد استخباراتی دارد که استخبارات منطقه در برابر یک دیگر در افغانستان می‌جنگند.

روزنامه نوشته که پاکستان و هند، امریکا و روسیه، امریکا و ایران، پاکستان و افغانستان و بالاخره شرق و غرب در مقابل یک دیگر در جنگ اند و تنها مردم افغانستان از این جنگ متضرر می‌شوند.

روزنامه در ادامه نوشته که در جنگ خونبار، حکومت افغانستان بیرق صلح را بلند کرده است، ولی متأسفانه آوردن صلح از توان‌اش خارج است.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد به سفر زلمی خلیل‌زاد به افغانستان و کشورهای منطقه ابراز خوشبینی کرده و گفته شده که این سفرها پایان خوب در قبال خواهد داشت.

روزنامه نوشته که مشاور وزارت خارجۀ امریکا برای گفتگوهای صلح افغانستان ریشۀ تمام مشکلات در افغانستان را می‌داند و با طرح یک پلان جامع به میدان آمده است.

روزنامه نوشته که خلیل‌زاد برای فهمیدن موقف حکومت پاکستان به آن‌کشور سفر کرده است و قرار است به برخی از کشور های عربی نیز سفر نماید و امیدوار است تا این کشورها بتوانند در پروسه صلح افغانستان همکاری نمایند.

روزنامۀ هیواد در مطلب جداگانه نوشته که بدون فشارهای بیشتر امریکا بالای طالبان و حامیان آنان امکان ندارد که در این کشور صلح تأمین شود.

کشته شدن یک کاندید و انتخابات ولسی جرگه و زخمی شدن چند تن دیگر موضوع مهم دیگر است که روزنامه‌ها روی آن تبصره کرده‌اند.

  • مسیر

روزنامۀ مسیر نوشته که حمله بالای دفترهای کمپاین کاندیدهای انتخاباتی در ولایت‌های ننگرهار و هلمند، نشان دهندۀ تهدید بلند از نا امنی در جریان انتخابات است.

روزنامه به حکومت توصیه نموده که باید به خاطر تأمین امنیت انتخابات جدی توجه نماید.

  • دنیا

روزنامۀ دنیا از قول سفیر اتحادیه اروپا نوشته که آنان خواهان یک انتخابات هستند که خواست مردم افغانستان باشد.

در ادامه آمده که سفیر اتحادیه اروپا گفته که اتحادیه اروپا از انتخابات به گونه جدی نظارت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG