لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۲۴

کمیسیون انتخابات: هیچ‌کس حق ندارد که جز از محل تعیین شده‌اش از محل دیگر رأی بدهد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، در روز رأی دهی به هیچ فردی اجازه داده نمی‌شود که به جز از محل تعیین شده‌اش از محل دیگر رأی بدهد و روند رأی دهی نیز بر اساس فهرست قبلی انجام می‌شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تأکید می‌کند که در روز انتخابات علاوه بر سیستم بایو متریک از سیستم قبلی ارائه شده از سوی این کمیسیون نیز استفاده می‌شود.

ذبیح سادات معاون سخنگوی این کمیسیون روز پنجشنبه «۱۹ میزان ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی گفت، در روز رأی دهی به هیچ فردی اجازه داده نمی‌شود که به جز از محل مربوطه‌اش از محل دیگر رأی بدهد.

او افزود:

"همان افرادی که نام‌های شان در لیست است و تذکره‌هایشان استیکر دارد از طریق سیستم بایومتریک می‌تواند رأی بدهد و افرادیکه نام‌شان در لیست نیست و تذکره‌هایشان هم استیکر ندارد حق رأی دهی را ندارند."

این در حالیست که نزدیک ۹ میلیون تن برای انتخابات آیندۀ ولسی جرگه ثبت نام کرده اند.

هرچند برخی احزاب سیاسی ادعا کرده بودند که در فهرست ثبت نام رأی دهنده‌گان تقلب شده، اما کمیسیون مستقل انتخابات اطمنیان می‌دهد که در این بخش شفافیت کامل وجود دارد.

کمیسیون مستقل انتخابات اطمنیان می‌دهد که در این بخش شفافیت کامل وجود دارد.

احزاب سیاسی خواسته بودند تا انتخابات ولسی جرگه با استفاده از سیستم بایو متریک برگزار شود که این خواست آنان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات پذیرفته شد.

  • کمیسیون مستقل انتخابات پس از آن این سخنان را بیان کرد که قبل از اعلان استفاده از سیستم بایو متریک نزد برخی مردم سؤال پیدا شد که آیا آنان حالا می‌توانند بدون محل مربوطۀشان از محل دیگر رأی بدهند یا نه؟

هفته گذشته برخی احزاب و جریان‌های سیاسی خواسته بودند که بدون فهرست رأی دهنده‌گان باید با استفاده از سیستم بایو متریک انتخابات برگزار شود.

در عین حال شماری از نهادهای ناظر انتخاباتی تأکید می‌کنند که ایجاد فهرست رأی دهنده‌گان خواست قانونی است و بر اساس قانون باید رأی دهی به این وسیله انجام شود.​

یوسف رشید

یوسف رشید رئیس اجرائیوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا "فیفا" در صحبت با رادیو آزادی گفت:

من می‌دانم که تذکره‌های بسیاری افراد استیکر نداشته و ثبت نام نکرده اند، مانند مهاجرین عودت کننده و یا هم برای آنان زمینه مساعد نشده، اما کمیسیون این مسئله را به لیست محدود ساخته است و اگر در این فهرست نام کسی نباشد، حق رأی دادن را ندارد هرچند که آن فرد ۱۸ ساله هم باشد و تذکره هم داشته باشد، اما این‌جا لیست مطابق قانون اصل است و بایو متریک تنها وسیلۀ کمکی است."

قابل یادآوریست که روزهای انگشت شماری برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه باقی مانده است و کمیسیون مستقل انتخابات از انتقال مواد حساس و غیر حساس به تمام ولایت افغانستان خبر می‌دهد.

قرار است انتخابات ولسی جرگه افغانستان به تاریخ ۲۸ ماه جاری خورشیدی برگزار گردد.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG