لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۱ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۵۱

مسئولان: ۱۱ مرکز رای دهی در هرات به دلیل ناامنی در روز انتخابات مسدود خواهند بود


مسئولان دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در هرات می گویند که یازده مرکز رای دهی در این ولایت به دلیل تهدیدهای بلند امنیتی در روز انتخابات مسدود خواهند بود.

به گفته آنان، این مراکز رای دهی در ولسوالی‌های دور این ولایت موقعیت دارند.

احمد شاه قانونی رئیس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در هرات می گوید، این مراکز در ولسوالی‌های شندند، ادرسکن، چشت شریف، فارسی و گلران موقعیت دارند.

او افزود:

"در پروسه ثبت نام در سه صد مرکز رای دهنده داشتیم، یعنی در انتخابات آینده ما میتوانیم در این سه صد مرکز انتخابات را برگزار کنیم. شاید نظر به وضعیت و نظر به تهدیداتی که در اطراف و ولسوالی‌ها هستند، شاید از این سه صد مرکز، ده، یازده تا دوازده مرکز بسته باشد."

مسدود ماندن مراکز رای دهی در ولایت هرات نگرانی فعالان مدنی را به همراه داشته است.

سید اشرف سادات یکی از مسئولین شبکه نهادهای مدنی در ولایت هرات میگوید:

"بسته بودن مراکز به معنی عدم تامین عدالت می‌تواند باشد و ای کاش همین یازده مرکز باشد و گفته میشود که مراکز زیادی است که مردم از حق رای محروم می‌شوند."

کارشناسان سیاسی در ولایت هرات به این باور هستند که مسدود ماندن مراکز رای دهی باعث محروم ماندن مردم و نامزدان انتخابات ولسی جرگه از حق رای‌شان می شوند.

عبدالقادر کامل یک تن از این کارشناسان می گوید:

"حکومت افغانستان به حیث تسهیل کننده این پروسه، باید همان ظرفیت و توانمندی خود را تبارز بدهند و به اساس تفاهمنامه که قبلاً میان سکتورهای امنیتی و کمیسیون مستقل انتخابات به امضاء رسیده است، به همین مراکز رای دهی که قرار است انتخابات برگزار شود باید امنیت این‌ها تامین شود."

با این حال جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می گوید، که به درخواست کمیسیون مستقل انتخابات، به ساحاتی که تهدیدهای بلند امنیتی وجود دارد، نیروی بیشتری می‌فرستند.

او افزود:

"موضوع مهم و اساسی برای انتخابات پیشرو شفافیت و جلوگیری از تقلب است، انتخابات در ساحاتی برگزار میشود که حضور ناظرین در آنجا میسر باشد و مردم بتوانند با کمال آرامش به پای صندوق‌های رای حضور پیدا کنند و از حق رای خود استفاده کنند."

یک صد و شصت و یک تن به شمول بیست و هفت زن در ولایت هرات خود را نامزد ولسی جرگه کرده اند.

این افراد برسر هفده کرسی ولایت هرات در ولسی جرگه باهم رقابت میکنند.

قرار است انتخابات ولسی جرگه به تاریخ ۲۸‌ام میزان در ۳۰۰ مرکز رای دهی در ولایت هرات برگزار شود.

در هر مرکز ۶۰۰ تن از واجدین شرایط می توانند رای‌شان را در صندوق‌ها بریزند.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG