لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۷ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۲۹

ترکیه: صداها و ویدیو‌ها ثابت می‌کنند که خاشقجی توسط عربستان کشته شده‌است


حکومت ترکیه می‌گوید، صداها و ویدیو‌های ثبت شده را در دست دارند که ثابت می‌کنند، خبرنگار مخالف حکومت عربستان سعودی توسط یک تیم امنیتی این کشور، کشته شده‌است.

حکومت ترکیه، به مقام‌های امریکایی گفته‌است که آن‌ها صداها و ویدیو های ثبت شده دارند که ثابت می‌کنند جمال خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول، شکنجه و کشته شده‌است.

روزنامه واشنگتن پُست به نقل از مقام‌های ترکی و امریکایی خبر داده که ثبت صداها و ویدیو ها نشان می‌دهند که یک تیم امنیتی عربستان سعودی آقای خاشقجی را زمانی‌که در دوم ماه اکتوبر برای گرفتن اسناد ازدواج اش داخل کنسولگری می‌شود، دستگیر می‌کند.

روزنامه واشنگتن پُست به نقل از شخصی که نخواست نام اش افشأ شود، می‌نویسد:

"در این فایل‌های صدا و تصاویر ویدیویی، اسناد و شواهد موثق وجود دارند که نشان می‌دهند، این تیم عربستان مسئول مرگ آقای خاشقجی است."

این شخص گفت:

"ثبت صدا و ویدیو از داخل سفارت، آنچه را که بعد از ورود جمال اتفاق افتاده، نشان می‌دهد."

او افزود:

"شما در آن فایل‌ها می‌توانید، صدای جمال و صدای مردان را بشنوید که عربی صحبت می‌کنند."

این شخص هم‌چنان گفت:

"شما می‌توانید بشنوید که چگونه او مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفته و سپس به قتل رسیده‌است."

روزنامه واشنگتن پُست به نقل از یک منبع باخبر نوشته که می‌گوید، ویدیو های گرفته شده از داخل کنسولگری نیز همه جریان را نشان می‌دهند که چه گونه آقای خاشقجی داخل ساختمان می‌شود و همه آنانی‌که در ویدیو نشان داده می‌شوند، به زبان عربی صحبت می‌کنند.

گفته می‌شود، که مقام‌های ترکی با استناد این فایل‌ها صدا و ویدیوها به زودی اتهاماتی قتل خاشقجی را بر عربستان سعودی وارد می‌کنند.

ولی همزمان با این، مقام‌های ترکیه هراس دارند که با نشر این صداها و تصاویر ویدیویی ممکن است این موضوع افشأ شود که اداره استخبارات ترکیه در داخل کشورش در مورد فعالیت‌های ادارات خارجی جاسوسی می‌کند.

اما مقام‌های عربستان سعودی هر گونه دست داشتن در ناپدید شدن جمال خاشقجی را رد می‌کنند و می‌گویند، او مدت کوتاه پس از داخل شدن در کنسولگری دو باره آنجا را ترک کرده‌است.

  • بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، معلوم نیست که فایل های صدا و ویدیوها را مقام‌های امریکایی دیده‌اند و یا نه؟

اما ماموران ترکیه محتوای آنرا با همتایان امریکایی خود شریک ساخته‌اند.

ترکیه، روز پنج‌شنبه به تقاضای عربستان سعودی موافقه کرد تا یک کمیته مشترک را برای تحقیق حادثه مؤظف سازد.

جمال قاشقجی روزنامه نگار عربستان سعودی که برای واشنگتن پُست مطالب می‌نوشت، روابط طولانی مدت با خانواده سلطنتی سعودی داشته و در این اواخر از دولت کنونی و شاهزاده سعودی محمد بن سلمان انتقاد می‌کرد.

جمال خاشقجی ۵۹ سال عمر داشت و در تعبید به سر می‌بُرد.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه گفته که ناپدید شدن جمال خاشقجی خیلی خبر بد است و در مورد سرنوشت او با مقام‌های عربستان سعودی گفتگو کرده‌است.

رئیس جمهور دونالد ترمپ گفت، حکومت امریکا با ترکیه همکاری می‌کند تا به عمق مسئله برسد.

XS
SM
MD
LG