لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۸ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۵۸

افغانستان

اشرف غنی: ماستر پلان شهر کندز نهایی شود

شهر کندز

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان گفته‌است که ماستر پلان شهر کندز نهایی شود.

به اساس خبرنامۀ ارگ ریاست جمهوری، رئیس جمهور غنی روز شنبه، ۲۱ میزان، با نماینده‌گان مردم کندز دیدار کرد و هم‌چنین گفت که در زمینۀ کار ساخت سرک حلقوی کندز اقدام شود.

در خبرنامه آمده‌است که رئیس جمهور غنی هم‌چنین به شرکت هوایی آریانا دستور داده تا پروازهای خود را در همه ولایات به شمول کندز آغاز کند.

عبدالجبار نعیمی والی کندز خواهان فعال شدن تصدی‌های شیرخان بندر، اعمار یک شفاخانه برای اطفال و زنان و هم‌چنین بازسازی پل الچین شده‌است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

کابل فردا میزبان نشستی در بارۀ تقویت اجماع جهانی در مورد صلح است

آرشیف، نشست تقویت اجماع برای صلح

کابل فردا نهم ماه جولای میزبان نشستِ از راه دور در مورد تقویت اجماع بین‌المللی در مورد صلح افغانستان خواهد بود.

در این نشست در کنار محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، نمایندگان ایالات متحده، ناتو، سازمان ملل‌متحد و اتحادیه اروپا نیز شرکت می‌کنند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان دیروز سه‌شنبه در نشست خبری در این مورد گفت: "در این نشست روی کاهش خشونت‌ها، تبادل زندانیان، آغاز فوری مذاکرات بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس بشر دوستانه برای مبارزۀ مؤثر علیه ویروس کرونا، بحث خواهد شد."

کابل به روز دوشنبه (۱۶ سرطان) نیز به گونۀ مجازی میزبان نشستی در مورد تقویت اجماع منطقه‌ای در بارۀ روند صلح افغانستان بود.

گران هیواد گفت، اشتراک کنندگان این نشست خواستار توقف خشونت‌ها شدند.

در سومین دور گفت‌وگوهای راهبردی از راه دورِ معینان وزارت‌های خارجۀ افغانستان، پاکستان و چین روی کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس بشر دوستانه در افغانستان تأکید شد.

طالبان پس از امضای موافقت‌نامۀ آوردن صلح به افغانستان با ایالات متحده در ۲۹ فبروری در قطر، حمله‌های خود بر نیروهای امریکایی را متوقف کردند، اما از حمله بر نیروهای افغان دست نکشیدند.

بر بنیاد توافق ایالات متحده و طالبان، واشنگتن بر کاهش سربازان امریکایی از حدود ۱۲ هزار به ۸،۶۰۰ تن در افغانستان تا میانۀ ماه جولای توافق کرد.

اگر تمامی بخش‌های توافق عملی شود، همۀ نیروهای بین‌المللی، افغانستان را تا میانۀ سال ۲۰۲۱ ترک خواهند کرد.

اما مبادلۀ تا ۵ هزار زندانی طالبان در بدل رهایی حدود یک هزار زندانیِ حکومت افغانستان، کاهش خشونت‌ها و آغاز گفت‌وگوهای بین افغانان از دیگر شرط‌های پیش از خروج این نیروها است که تا کنون به گونۀ کامل تطبیق نشده‌است.

ایران کار ایجاد خط ریلِ زاهدان-چابهار را آغاز کرد

آرشیف

رسانه‌های ایران از آغاز کار ایجاد خط ریل در مسیر راه آهن زاهدان-چابهار خبر داده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، گزارش داده‌است که هدف از این پروژۀ بیش از ۶۲۰ کیلومتری اتصال چابهار به شبکۀ ریلِ است که در نتیجۀ آن چند کشور به‌شمول افغانستان به آب‌های آزاد اقیانوسی وصل می‌شوند.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهر سازی ایران گفته است که این پروژه توافق تجارتی سه جانبۀ افغانستان، ایران و هند را تقویت می‌کند.

گزارش شده‌است که با تکمیل شدن آن در شبکۀ ریل ایران یک تحول بزرگ خواهد آمد و در زمینۀ داد و ستد تجارتی با افغانستان نقش مهم خواهد داشت.

افغانستان پیش از این زیاد متکی به بندر کراچی پاکستان بود.

اما با گشایش بندر چابهار و باز شدن مسیر های جدید حمل و نقل از طریق کشورهای آسیای میانه، در سال‌های اخیر اتکای افغانستان بر بندر کراچی به گونۀ چشمگیر کاهش یافته است.

امنیت ملی دو بمب‌گذار داعش را از ولسوالی شکردره کابل بازداشت کرد

امنیت ملی دو بمب‌گذار داعش را دستگیر کرد

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید، دو بمب‌گذار انتحاری مربوط به شاخۀ ولایت خراسان گروۀ دولت اسلامی "داعش" را دستگیر کرده است.

این ریاست امروز سه‌شنبه (۱۷ سرطان) در اعلامیۀ ارسالی به رسانه‌ها گفته، این افراد می‌خواستند به مرکزهای صحی و رسانه‌ها در کابل حمله کنند و در نتیجۀ یک عملیات پیچیده دستگیر شده‌اند.

مظنونان به نام‌های لطف‌الله و احمدالله، هر دو ساکن ولسوالی شکردرۀ کابل معرفی شده‌اند.

در اعلامیۀ ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در مورد این‌که این افراد چی وقت و در کجا دستگیر شده‌اند؟ چیزی گفته نشده است.

در گذشته، داعش مسئولیت حمله‌های مرگ‌بار را در مناطق مختلف افغانستان از جمله شهر کابل پذیرفته است.


فضل احمد معنوی: فهرست نامزد وزیران در آینده نزدیک به ارگ سپرده می‌شود

فضل احمد معنوی

یک حامی نزدیک به عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحۀ ملی می‌گوید، فهرست نامزد وزیران پیشنهادی از جانبِ آن‌ها تکمیل شده و در آیندۀ نزدیک به ریاست جمهوری افغانستان سپرده خواهد شد.

فضل احمد معنوی امروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت، در معرفی فهرستِ نامزد وزیران پیشنهادی مشکلِ جدی وجود ندارد: "لیست تکمیل است، قرار بود که یکی دو روز پیش شریک ساخته شود، اما بنابر مصروفیت طرفین چنین نشد. احتمالاً امروز (سه شنبه) و یا فردا (چهارشنبه) فهرست تسلیم داده شود."

هنوز خود آقای عبدالله در این مورد اظهار نظر نکرده است.

قبل از این محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته بود، ارگ در معرفی نامزد وزیران کابینۀ جدید مشکل ندارد. به گفتۀ او جانبِ عبدالله عبدالله تا اکنون نامزد وزیران پیشنهادی را معرفی نکرده است.

رئیس جمهور غنی در مراسم تحلیف تعهد کرد که به سیستم سرپرستی در وزارتخانه‌ها پایان می‌دهد، اما اینک با گذشت حدود چهار ماه هنوز هم وزارت‌های کلیدی مثل دفاع، داخله و خارجه را سرپرستان اداره می‌کنند.

ولسی جرگۀ افغانستان هفتهٔ گذشته گفت که حکومت باید پیش از تعطیلات تابستانی نمایندگان، نامزد وزیران را معرفی کند.

طبق توافق سیاسی ماه می میان آقایان غنی و عبدالله دو جانب در کابینۀ جدید به گونۀ پنجاه پنجاه سهم خواهند شد.

هشدار وزارت معادن افغانستان به شرکت‌های بدهکار

هارون چخانسوری، سرپرست وزارت معادن و پترولیم

وزارت معادن و پترولیم افغانستان هشدار داده که اگر شرکت‌های بدهکار همه بدهی‌های خود به این وزارت را در ظرف ۳۰ روز آینده نپردازند، دولت آن‌ها را به لوی څارنوالی معرفی می‌کند.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی این اداره به رادیو آزادی گفت که محمدهارون چخانسوری، سرپرست وزارت معادن و پترولیم در نشست اعضای کمیسیون حصول قروض دولت گفت، حکومت فعلاً در شرایط حساس بحران شیوع ویروس کرونا قرار دارد و نیاز است که با شفافیت کامل، درآمد مشروع خود را جمع‌آوری کند.

آقای مطفی افزود، در این نشست تصمیم گرفته شد که اگر شرکت‌های بدهکار در مدت ۳۰ روز آینده تمامی بدهی خود را نپردازند، این وزارت آن‌ها را به کمیسیون حصول قروض دولت در لوی څارنوالی معرفی می‌کند تا در مورد تصمیم گرفته شود که ممکن است شامل ممنوع‌الخروجی و ضبط ملکیت‌ باشد.

وزارت معادن و پترولیم گفته با وجود ارائه تعهد کتبی به وزارت، از طرف شرکت‌های بدهکار هیچ نوع اقدام برای پرداخت قروض صورت نگرفته است.

مجموع بدهی‌های این وزارت ۵۵۹،۳۷۳،۰۴۱ افغانی است.

وزارت خارجه افغانستان: در نشست سه جانبه روی همکاری‌های امنیتی بحث شد

آرشیف، وزارت خارجه افغانستان

در نشست سه جانبه ی "دیالوگ ستراتژیک" بین افغانستان، پاکستان و چین امروز در مورد همکاری های امنیتی بحث شد.

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، در این نشست معین‌های سیاسی وزارت‌های خارجه این سه کشور اشتراک دارند و روی همکاری‌های سیاسی و اقتصادی نیز بحث می‌کنند.

گران هیواد سخنگوی این وزارت امروز سه‌شنبه در کابل به رسانه ها گفت: "در مورد تطبیق همه جانبۀ تفاهمنامه امنیتی بین سه کشور که در سال ۲۰۱۸ توسط وزرای خارجه سه کشور به امضا رسیده بود، صحبت نموده و تاکید کردند تا در چوکات مجالس دو جانبه و سه جانبه، روی مشکلات موجود در زمینه مبارزه با تروریزم و گروه‌های تروریستی اقدامات جدی و اساسی نمایند."

کابل دیروز دوشنبه نیز میزبان نشست "تقویت اجماع منطقه‌ای در مورد روند صلح افغانستان" بود.

در این نشست نمایندگان حدود ۲۰ کشور و سازمان جهانی از طریق آنلاین سهم گرفتند و در آن روی امکان آغاز گفت‌وگو‌های مستقیم با طالبان، رهایی زندانیان، کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس گفت‌وگو شد.

حرکت مردمی صلح: در ۲۰ ولایت گردهمایی و راهپیمایی راه اندازی می‌شود

آرشیف، اعضای حرکت مردمی صلح

حرکت مردمی صلح می‌گوید که سر از فردا چهارشنبه در ۲۰ ولایت به شمول کابل گردهمایی‌ها و راهپیمایی‌ها را راه اندازی می‌کند.

بسم الله وطندوست سخنگوی این حرکت به رادیو آزادی گفت که این گردهمایی‌ها و راهپیمایی‌ها سر از فردا تحت نام"دیگر جنگ برای چی؟" آغاز می‌شود: "هنوز هم حملات و خشونت‌ها ادامه دارد و ما در جنگ‌ها کشته می‌شویم، افغان‌ها کشته می‌شوند، مساجد، شفاخانه‌ها و مراسم تدفین جنازه‌های ما هدف قرار می‌گیرند، عساکر و طالبان همچنان در جنگ کشته می‌شوند و افراد ملکی هنوز هم توسط ماین‌ها کشته می‌شوند."

وطندوست گفت، با وجود توافق بین ایالات متحدۀ امریکا و طالبان خشونت در افغانستان کاهش نیافته است.

به گفتۀ آقای وطندوست، در این گردهمایی‌ها و راهپیمایی‌ها، آن‌ها به خاطر جلوگیری از شیوع همه‌گیری ویروس کرونا، توصیه‌های صحی را رعایت می‌کنند.

حرکت مردمی صلح در سال ۲۰۱۸ به دنبال رشته انفجارهای مرگبار در لشکرگاه ایجاد شد و سفر طولانی خود را با پای پیاده به کابل آغاز کرد.

یک معلم در غور تحصن اعتراضی کرد

محمد نبی شهاب غوری معلم مرکز ساینس

یک معلم در غور به نمایندگی از بیش چهل معلم دیگر به دلیل عدم پرداخت امتیازات‌شان تحصن اعتراضی را آغاز کرده است.

محمد نبی شهاب غوری معلم مرکز ساینس ریاست معارف غور به دلیل عدم پرداخت امتیازات معلمانی که به طور غیر حضوری شاگردان را از طریق رسانه‌های محلی تدریس کرده اند، صبح امروز سه‌شنبه تحصن اعتراضی را در برابر دروازۀ ورودی ریاست معارف آن ولایت آغاز کرد.

آقای غوری می‌گوید، ریاست معارف این ولایت قبل از آغاز آموزش از طریق رسانه‌های محلی به آن‌ها وعدۀ پرداخت حق الزحمه را داده بود، اما بعد از بارها مراجعه به این ریاست، تا اکنون حق الزحمۀ‌شان را دریافت نکرده‌اند.

احمد صابر نوری رئیس معارف ولایت غور به رادیو آزادی گفته، آنها حقوق اضافی این معلمان را از وزارت معارف درخواست کرده اند و منتظر پاسخ آن‌ها هستند.

حاصلات گندم در ولایت بادغیس ۱۲ درصد افزایش یافته است

آرشیف

محصول گندم ولایت بادغیس امسال در مقایسه با محصول پارسال ۱۲ درصد افزایش یافته است.

ارزیابی ریاست زراعت در این ولایت نشان می‌دهد که در سال جاری ۱۶۱ هزار و ۸۸۹ تُن گندم برداشت شده که در مقایسه به سال قبل بیشتر از ۱۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

عبدالتواب تایب، رئیس زراعت و مالداری ولایت بادغیس به رادیو آزادی گفت، محصول گندم زمین‌های آبی در یک هکتار زمین ۳.۴۷ تُن و در زمین‌های للمی ۲.۱۴ تُن است.

در سال جاری در ۵۶ هزار و ۳۴۶ هکتار زمین للمی و ۱۱ هزار و ۶۱۸ هکتار زمین آبی گندم کشت شده است.

به گفته آقای تایب، دلایل ازدیاد محصول گندم امسال افزایش بارندگی به موقع، افزایش زمین قال کشت گندم و توزیع ۸۱۷ تُن تخم اصلاح شده برای ۱۶ هزار و ۳۴۰ دهقان است.

این در حالیست که در سال گذشته حاصلات گندم در هر هکتار زمین آبی ۳.۱۴ تُن و زمین للمی ۲.۱ تُن محاسبه شده بود.

اشرف غنی: خشونت طالبان پروسه صلح را به خطر روبرو می‌کند

سخنرانی رئیس جمهور غنی در نشست تقویت اجماع برای صلح

رئیس جمهور افغانستان هشدار می‌دهد که خشونت طالبان امکان دارد پروسۀ صلح را به خطر روبرو کند.

محمد اشرف غنی در سخنرانی آنلاین خود به نشست بین‌المللی دیروز (دوشنبه ۱۶ سرطان) در کابل گفت، اگر طالبان به جنگ ادامه دهند روند صلح با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.

او گفت، میزان کنونی خشونت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

در نشست زیر عنوان "تقویت اجماع برای صلح در کابل" نمایندگان تقریباً ۲۰ کشور و سازمان جهانی، آنلاین سهم گرفتند.

ولی برای بحث روی جوانب مختلف صلح دو نشست دیگر هم برگزار می‌شود.

مقام‌ها: ۹ جنگجوی طالبان در ولایت بغلان کشته شدند

آرشیف

مقام‌های محلی بغلان می‌گویند، ۹ تن از جنگجویان طالبان در عملیات نیروهای افغان در این ولایت کشته شده‌اند.

احمد جاوید بشارت سخنگوی قوماندانی امنیۀ بغلان در پیام ویدیویی که صبح امروز (۱۷ سرطان) به رسانه‌ها فرستاد می‌گوید که این جنگجویان قصد مسدود کردن شاهراه پلخمری-بغلان را داشتند، ولی با واکنش نیروهای امنیتی روبه‌رو شدند.

وی گفت: "مخالفین مسلح دولت دیروز می‌خواستند که شاهراه پلخمری-بغلان را مسدود سازند و اموال تاجران را به آتش بکشند، ولی نیروهای ملی دفاعی در مقابل آن‌ها عملیات آغاز کردند که در نتیجه ۹ تن از مخالفین مسلح کشته و ۵ تن دیگر زخمی شدند."

آقای بشارت می‌افزاید که یک قوماندان طالبان بنام قاری جمعه گل مشهور به متقی در میان کشته شدگان است، ولی در بارۀ تلفات نیروهای دولتی در این عملیات چیزی نگفته است.

طالبان هنوز در مورد کدام تبصره نکرده‌اند.

زلزله‌ای به شدت ۴.۶ درجه ریشتر دیشب کابل را تکان داد

موقعیت کابل در نقشه افغانستان

ادارۀ زمین‌شناسی امریکا شدت زلزلۀ دیشب (۱۶ سرطان) در کابل را ۴.۶ درجه ریشتر گفته است.

این تکان، ساعت ۸:۳۶ دقیقه دوشنبه شب کابل را لرزاند.

ادارۀ زمین‌شناسی امریکا، مرکز این تکان را ولسوالی پغمان ولایت کابل گفته است. در مورد تلفات احتمالی و یا زیان‌های مالی برخاسته از زلزله گزارشی در دست نیست.

اکثریت شهریان کابل با وقوع زلزلۀ دیشب به جاده‌ها ریختند. اکثریت آن‌ها در نخست تصور کردند که انفجاری رخ داده‌است.

کابل با واقع شدن در نزدیک سلسله کوۀ هندوکش، گاه‌گاهی شاهد وقوع تکان‌های خفیف و شدید زلزله بوده‌است.

حکومت افغانستان برای پنچ ولایت والی تازه معرفی کرد

ارگ ریاست جمهوری افغانستان

حکومت افغانستان از معرفی پنج والی تازه برای ولایت‌های خوست، لغمان، نورستان، بغلان و سمنگان خبر می‌دهد.

ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید که بر اساس حکم رئیس جمهور اشرف غنی، محمد صدیق پتمن به حیث والی خوست، عبدالغفور ملک‌زی برای نورستان، رحمت‌الله یارمل برای لغمان، تاج محمد جاهد برای بغلان و محمد داوود کلکانی به حیث والی سمنگان تعیین شده‌اند.

در یک تحول دیگر، محمد عمر داوودزی به حیث نمایندۀ ویژه افغانستان در امور پاکستان از سوی رئیس جمهور اشرف غنی تعیین شده‌است.

معرفی مقام‌های جدید در حالی صورت می‌گیرد که کابینۀ حکومت افغانستان تا هنوز تعیین نشده‌است.

رئیس جمهور اشرف غنی ماۀ گذشته در دیدارش با اعضای شورای ملی گفته بود که به زودی، به سرپرستی در وزارت‌های افغانستان نقطۀ پایان می‌گذارد.

فیصلۀ کابینه برای ثبت دارایی‌های مقام‌های ارشد حکومتی

فیصله‌ی کابینه برای ثبت دارایی‌های مقام‌های ارشد حکومتی

کابینۀ افغانستان فیصله کرده که تمامی وزیران، والی‌ها، اعضای شورای ملی و مقام‌های ارشد حکومتی، دارایی‌های‌شان را در جریان سه هفته ثبت کنند.

بر اساس این تصمیم که روز دوشنبه (۱۶ سرطان) در نشست کابینه گرفته شد، هشدار هم داده شده که اگر مقام‌ها و اعضای مجلس در یک فرصت زود دارایی‌های شان را ثبت نکنند، به وزارت مالیه هدایت داده می‌شود تا معاش آن‌ها را قطع کند.

بحث ثبت دارایی مقام‌ها و اعضای شورای ملی بارها در سطح حکومت مطرح شده، اما پس از مدتی فروکش کرده‌است.

قانون ثبت دارایی مقام‌های ارشد افغانستان در ماۀ عقرب سال ۱۳۹۷ از سوی شورای ملی تصویب شده بود، اما با گذشت نزدیک به دو سال، تا هنوز این قانون جدی گرفته نشده‌است.

کاهش موارد مثبت ویروس کرونا در افغانستان

آزمایشگاه ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید، موارد مثبت ویروس کرونا در کشور کاهش یافته، اما زندگی تاکنون در این کشور به حالت عادی برنگشته است.

اکمل سمسور سخنگوی وزارت صحت امروز (دوشنبه، ۱۶ سرطان) هنگام ارائۀ آمار مبتلایان ویروس کرونا گفت: "در ۲۴ ساعت گذشته ۶۶۸ آزمایش کرونا صورت گرفته که ۲۳۹ مورد آن مثبت تثبیت شده و در اثر این ویروس در یک شبانه روز ۲۴ نفر جان باخته اند."

بر اساس ارقام رسمی وزارت صحت عامه تاکنون بیش از ۳۳ هزار نفر در افغانستان به این ویروس مبتلا شده‌اند.

اولین مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان اضافه از چهار ماه پیش در ولایت هرات ثبت شد. از آن هنگام، مقام‌های صحی می‌گویند که نزدیک به ۹۰۰ تن جان باخته‌اند.

کووید-۱۹ بیماری ویروسی است که می‌تواند با نشانه‌های مثل تب، سرفۀ خشک، تنگی نفس و بی‌حالی به همراه باشد.

داکتران می‌گویند، مردم باید دستان‌شان را روز چند بار با صابون بشویند، ماسک بپوشند، فاصلۀ جسمی را رعایت کنند و تا حد ممکن در خانه بمانند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG