لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۵۸

تبصره برخی روزنامه‌های کابل روی سفر خلیل‌زاد و برگزاری انتخابات


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر روی مسئله صلح و انتخابات پارلمانی پیشرو تبصره کرده‌اند.

مسیر

روزنامه مسیر در مطلب نوشته که مشاور وزارت خارجه امریکا برای پروسه صلح افغانستان گزارش سفر اش به چهار کشور منطقه را با مقامات حکومت افغانستان شریک ساخت.

روزنامه به نقل از خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان نوشته که آقای خلیل‌زاد حین ارائه گزارش سفر اش به رئیس جمهور افغانستان گفته که امریکا از روند صلح به مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند و به تلاش هایش در این راستا ادامه می‌دهد.

روزنامه در یک مطلب جداگانه به نقل از خبرنامه طالبان نوشته که طالبان با هیئت امریکایی ملاقات کرده‌اند و روی بیرون شدن نیروهای بین‌المللی از افغانستان و پروسه صلح صحبت کرده‌اند.

ویسا

روزنامه ویسا در رابطه به دیدار آقای خلیل‌زاد با طالبان در یک مطلب تبصره کرده‌است.

روزنامه نوشته که در این دیدار روی پروسۀ که تمام افغان‌ها شامل آن باشند صحبت شده و تصمیم گرفته شده که این صحبت‌ها ادامه پیدا کند.

روزنامه نوشته که آقای خلیل‌زاد در دوحه بعد از ملاقات با طالبان به کابل برگشت و به مقامات افغان از تعهد امریکا در راستای تأمین صلح اطمینان داد.

روزنامه در یک مطلب جداگانه از قول شورای نجات افغانستان نوشته که تلاش‌های جامعه بین‌المللی در رابطه به پروسه صلح در افغانستان تا حال نتیجۀ در قبال نداشته‌است.

روزنامه در ادامه از قول همین شورا هم‌چنان نوشته که از چندین سال بدین‌سو تلاش‌ها در داخل و بیرون از افغانستان ادامه دارند که مصارف گزاف هم صورت گرفته‌است ولی تا حال این تلاش‌ها نتیجه نداده‌است و هنوز هم جنگ جریان دارد.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد نوشته که رئیس جمهور غنی از گزارش زلمی خلیل‌زاد استقبال کرده و تلاش‌های آقای خلیل‌زاد را در راستای تأمین صلح در افغانستان مهم دانسته‌است.

در ادامه آمده که آقای خلیل‌زاد حین ارائه گزارش‌اش به رئیس جمهور گفته که پاکستان، عربستان سعودی، قطر و امارات متحدۀ عربی تعهد کرده‌اند که طالبان را تشویق می‌کنند تا از جنگ ناروا دست بکشند و با حکومت افغانستان مذاکرات صلح را آغاز نمایند.

روزنامه سفر آقای خلیل‌زاد را به منطقه مهم و پُر منفعت دانسته و نوشته که باید کشورهای روسیه، ایران و پاکستان از حمایت طالبان دست بکشند و در روند صلح افغانستان همکاری کنند.

برخی از روزنامه‌ها روی انتخابات و بحث‌های جریان‌های سیاسی نیز تبصره کرده‌اند.

دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله‌اش نوشته، گرچه تا انتخابات ولسی جرگه چند روز اندک باقی مانده‌است ولی نگرانی‌ها از عدم شفافیت این پروسه هنور هم پابرجاست.

روزنامه گفته که جریان‌های سیاسی انتقاداتی را در این رابطه شریک ساخته‌اند و آنان تأکید می‌نمایند که نه امنیت وجود دارد و نه هم زمینه برگزاری انتخابات شفاف مساعد است.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی به نقل از شورای ملی نجات افغانستان در مطلبی نوشته که اعضای کمسیون‌های انتخاباتی از حکومت هدایت می‌گیرند.

مسیر

روزنامه مسیر نوشته؛ گرچه حکومت چند باز معیاد تعیین شده انتخابات را به تأخیر انداخت ولی حال هم دیده می‌شود که آماده‌گی‌ها تضمین کننده شفافیت انتخابات نمی‎باشند.

روزنامه در اخیر مطلب به کمیسیون انتخابات و حکومت اتهام وارد نموده که برای برگزاری انتخابات اراده سیاسی وجود ندارد و نیاز است تا جامعه مدنی و مردم دست به دست هم بدهند و مانع برگزاری انتخابات پُر از تقلب شوند.

XS
SM
MD
LG