لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۳۹

دنیا: پارلمان خالی و شعارهای متعدد نامزدان


روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر مطالب و سرمقاله‌های‌ شان را در مورد انتخابات نوشته‌اند.

ویسا

روزنامه غیر دولتی ویسا در مورد نامزدان ولسی جرگه آینده سروی یک نهاد مدنی را نشر کرده‌است.

در سروی گفته شده‌است که ۶۰ درصد نامزدان ولسی جرگه آينده در مورد وظایف‌شان در پارلمان معلومات ندارند.

نویسنده این سرمقاله با توجه به این سروی باور دارد که پارلمان آينده از پارلمان فعلی کرده به صد‌ها مراتب خراب تر و بیکاره خواهد بود.

در ادامه سرمقاله به مصارف بلند و بی حد نامزدان اشاره شده و در آن آمده‌است که بزرگ‌ترین نگرانی مصارف بی‌حد زیاد از سوی نامزدان در کمپاین‌های‌ شان می‌باشد که در عقب خود بسیار قصه‌ها را دارد.

نویسنده سرمقاله نوشته‌است که رسیدن به زور پول به پارلمان، وکیل تا چه حد به منافع ملت متعهد خواهد بود؟

در پایان سرمقاله از مردم خواسته شده‌است که باید رأی‌ شان را نفروشند بلکه به حکم ضمیر شان به کسی رأی بدهند که به کشور مفید ثابت شود.

دنیا

روزنامه غیر دولتی دنیا زیر عنوان "پارلمان خالی و شعارهای متعدد نامزدان" در سرمقاله‌اش نوشته‌است که در این شک وجود ندارد که تبلیغات و کمپاین‌ها حق کاندیدان است اما کسانی که وکلای برحال استند با دیگران فرق دارند.

در ادامه سرمقاله آمده‌است که وکلای بر حال که امتیاز هم می‌گیرند بخاطر کمپاین ‌های‌ شان به تالار ولسی جرگه حضور پیدا نمی‌کنند و به سبب تکمیل نشدن نصاب اجندای روز با مشکل روبه‌رو می‌شود.

سرمقاله نویس باور دارد که مردم به این گونه نامزدان هیچ‌گاه باور نخواهند کرد که در دو دوره گذشته تعهدات‌ شان را عملی نکردند و حالا یکبار دیگر تلاش می‌کنند که با تعهدات دورغین و شعارهای‌ شان مردم را فریب دهند.

مسیر

روزنامه غیر دولتی مسیر در سرمقاله‌اش به مسئولیت‌های حکومت و مردم در قبال انتخابات اشاره کرده‌است و نوشته که انتخابات با وجود همه کاستی‌هایش فرصت خوب برای افغان‌ها بخاطر انتخاب نماینده‌گان‌شان می‌باشد.

در ادامه سرمقاله آمده‌است، هر قدری‌که مردم در این پروسه بیشتر سهم بگیرند به همان اندازه مشروعیت این روند ملی بیشتر می‌گردد.

نویسنده سرمقاله از مردم خواسته‌است که در کنار دادن رأی یک ناظر خوب هم باشند و به هیچ‌کس حق تقلب را ندهند.

در پایان سرمقاله از حکومت خواسته شده‌است که باید در روز انتخابات امنیت مردم را بگیرد بخاطری که به گفته سرمقاله نویس در این روز یک بی‌توجهی و تخطی نیروهای امنیتی سبب یک فاجعه بزرگ شده می‌تواند.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله‌اش از قول ارگان‌های امنیتی کشور اطمینان داده‌است که برای برگزاری انتخابات آماده‌گی کامل گرفته شده‌است.

در سرمقاله آمده‌است که هر چند حلقات مغرض به تبلیغات‌شان در خصوص انتخابات شدت داده‌اند و تلاش می‌کنند که مردم را از شرکت در این پروسه مانع شوند اما به باور سرمقاله نویس این تبلیغات و کمپاین‌های سو افغان‌ها را از تعهد‌شان به عقب رانده نمی‌تواند.

XS
SM
MD
LG