لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۷

تبصره والستریت ژورنال در مورد اشتراک گستردۀ افغان‌ها در انتخابات


  • والستریت ژورنال

روزنامۀ والستریت ژورنال یک مطلب را در مورد اشتراک گستردۀ مردم در انتخابات ولسی جرگۀ افغانستان نشر کرده‌است.

روزنامه به تهدیدات طالبان در آستانۀ انتخابات، باز نشدن به موقع مرکزهای رأی‌دهی در روز انتخابات، کمبود ورق‌های رأی‌دهی، مشکل در استفاده دستگاه‌های بایومتریک، آماده نبودن کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات و تلفات ملکیان و نظامیان اشاره کرده‌است.

روزنامۀ والستریت ژورنال می‌نویسد که افغان‌ها با این همه مشکلات، در انتخاباتِ که برای تلاش‌های برقراری صلح در افغانستان خیلی مهم خوانده می‌شود اشتراک کردند.

روزنامه می‌نویسد که افغان‌ها به‌خاطر فساد گسترده، نبود امنیت و کوتاهی حکومت در حل مشکلات روزمرۀشان بر حکومت بی‌باور اند.

به نوشتۀ والستریت ژورنال، صرف ۵۸ درصد واجدین شرایط رأی‌دهی در افغانستان ثبت نام کرده بودند و مردم در این کشور در انتخابات ولسی جرگه به پای صندوق‌های رأی‌دهی رفتند تا برای آیندۀشان رأی بدهند.

این روزنامه نوشته‌است که این انتخابات به کشور های کمک کننده که از سال ۲۰۰۱ میلادی به این طرف چندین میلیارد دالر با افغانستان مساعدت کرده‌اند نیز مهم است، زیرا جامعۀ بین‌المللی در نظر دارد تا در یک نشست در ماه نوامبر در ژینو پیشرفت حکومت افغانستان را در راستای ایجاد یک سیستم سیاسی با ثبات ارزیابی کند.

  • ستارس اند سترایپس

روزنامه ستارس اند سترایپس در یک مطلب اظهارات اخیر یک مقام ارشد نظامی ایالات متحده را در مورد افغانستان جا داده‌است.

جنرال جوزف ووتل فرماندۀ اردوی ایالات متحده در شرق میانه به روز شنبه ۲۰ اکتوبر گفته‌است، اطمینان دارد که نیروهای افغان توانایی تأمین امنیت افغانستان در انتخابات و بعد از آن را دارند.

جنرال ووتل که با خبرنگاران در پایگاه نظامی امریکا در قطر صحبت می‌کرد هم‌چنان گفته که کشته شدن جنرال عبدالرازق قوماندان امنیه کندهار حمایت ایالات متحده از جنگ روان در افغانستان را کاهش نخواهد داد و قوای امنیتی را در کندهار از مبارزه بر ضد طالبان باز نخواهد داشت.

وی افزوده که کاملاً مطمئن است که نیروهای افغان می‌توانند وضعیت امنیتی در کندهار را تحت کنترول داشته باشند.

جنرال عبدالرازق به روز پنج‌شنبه ۱۸ اکتوبر دو روز پیش از برگزاری انتخابات ولسی جرگه افغانستان در نتیجه تیر اندازی در مقر ولایت کندهار کشته شد.

مسئولیت این حمله را که در آن جنرال عبدالمومن حسین‌خیل رئیس امنیت ملی کندهار نیز کشته شد طالبان به دوش گرفتند.

روزنامه ستارس اند سترایپس نوشته‌است که حمله بر جنرال رازق اهمیت وظیفه عمده را که اداره رئیس جمهور ترمپ در قسمت طولانی‌ترین جنگ امریکا دارد برجسته می‌سازد.

به باور این روزنامه، اظهارات جنرال جوزف ووتل مشابه سخنان اخیر جیمز متیس وزیر دفاع امریکا است.

متیس به روز جمعه ۱۹ اکتوبر در یک نشست امنیتی در سنگاپور به خبرنگاران گفت که امریکا به روند مصالحه به رهبری افغان‌ها کاملاً متعهد است.

این در حالیست که طالبان تأیید کرده‌اند که نماینده‌های شان با زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان در قطر دیدار کرده‌اند.

طالبان پیش ازین، دیدار نماینده‌های این گروه با الیس ولز معاون وزارت خارجه امریکا در ماه جولای امسال را نیز تأیید کرده بودند.

روزنامه ستارس اند سترایپس در آخر نوشته‌است که خطر این گفتگو های پنهانی این است که در نتیجه آن حکومت افغانستان در حاشیه می‌ماند.

XS
SM
MD
LG