لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۹

کمیسیون انتخابات: در اکثر مناطق زورمندان به زور خواستند که به مراکز داخل شوند


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید صندوق های مراکز که از سوی زورمندان پُر شده است را پس از یک بررسی دقیق باطل اعلام می‌کنند.

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مداخله زورمندان در روند انتخابات ولسی جرگه را یک مسئله نگران کننده خوانده و می‌گویند در برخی از مراکز افراد زورمند تلاش کرده اند تا صندوق‌ها را به نفع خود شان پُر نمایند.

اما گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس این کمیسیون روز یکشنبه در یک نشست خبری ضمن خبر دادن از آغاز برخی مراکز مسدود مانده به روز ۲۸ میزان تأکید کرد که این صندوق‌ها را به گونه جدی بررسی می‌کنند.

گلاجان عبدالبدیع صیاد
گلاجان عبدالبدیع صیاد

او افزود:

"در اکثر مناطق زورمندان به زور خواستند که به مراکز داخل شوند و به زور کوشش کردن که از سیستم بایومتریک که شفافیت را به وجود میآورد استفاده نشود به زور بالای کارمند فشار آورده اند که بدون بایومتریک به آنان اجازه دهند تا رای بدهند، همه این‌ها انشاالله به گونه دقیق بررسی شده و آن صندوق باطل اعلام می‌گردد."

آقای صیاد این موضوع را حین داده معلومات در مورد برگزاری انتخابات در ۲۵۳ مرکز که به روز شنبه مسدود مانده بودند ارائه کرده گفت با وجود کمی و کاستی‌های که وجود داشت آنان توانستند انتخابات را مدیریت خوب کنند.

آقای صیاد گفت که در روز دوم انتخابات یعنی به روز یکشنبه از جمله ۴۰۱ مرکز مسدود باقی مانده در روز ۲۸ میزان تنها ۲۵۳ مرکز آن به روی رای دهنده‌گان باز شده و بقیه به سبب تهدیدات بلند امنیتی باز نشده اند.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات یکی از عوامل مسدود ماندن مراکز در روز شنبه را عدم حضور معلمین خواند که قبلاً به آنان آموزش داده شده بود اما به گفته وی اکثر معلمین به مراکز حضور نیافتند.

آقای صیاد در مورد شمارش آرا در مراکز که روز گذشته باز شده بودند گفت که شمارش آرای هشتاد در صد صندوق‌ها تکمیل شده و بیست درصد باقی مانده تا اخیر امروز تکمیل خواهد شد.

وی در مورد انتقال صندوق‌های رای دهی گفت که روند انتقال صندوق‌ها از ولسوالی‌ها به مراکز ولایات و از ولایات به کابل آغاز شده است.

به اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات در انتخابات روز ۲۸ میزان بیش از ۳ میلیون تن رای دادند.

یوسف رشید
یوسف رشید

یوسف رشید رئیس اجرائیوی این نهاد به روز یکشنبه در یک نشست خبری گفت:

"فیفا به عنوان یگانه نهاد انتخاباتی از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که اگر آماده گی ندارید انتخابات را ده روز به تاخیر بیندازید ولی بد بختانه کمیسیون برای ما این وعده را دادند که ما آماده استیم هیچ مشکلی وجود ندارد اما اینها در قسمت ارسال دستگاه ها، مواد انتخاباتی مشکل دارند امروز هم در بعضی از مناطق که انتخابات جریان دارد اینها آماده نبودند."

این در حالیست که کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید برخی از نهادها و افراد مغرض اذهان مردم را نسبت به پروسه مغشوش ساخته و تلاش میکنند تا کار کرد کمیسیون را مورد سوال قرار دهند.

مسئولان کمیسیون می‌گویند آنها انتخابات را به صورت موافقانه برگزار کرده و مردم به صورت گسترده در انتخابات شرکت داشتند.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG