لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۱۶

روند تحقیق از کارمندان ترکی قونسلگری عربستان سعودی در استانبول ادامه دارد


روند تحقیق از کارمندان ترکی قونسلگری عربستان سعودی در استانبول، در مورد کشته شدن جمال خاشقجی خبرنگار عربستانی ادامه دارد.

رسانه های ترکیه گزارش داده اند که مقام های این کشور میخواهند اظهارات تمامی ۴۵ کارمند این قونسلگری را بشنوند.

تا حالا بیست و پنج کارمند قونسلگری عربستان سعودی در استانبول، چشم دید شان را در مورد جمال خاشقجی خبرنگار عربستانی، با مقام های ترکی شریک ساخته اند.

شبکه‌های تلویزیونی "سی ان ان" و "ان تی وی" NTV" گزارش داده اند که قرار است بیست کارمند دیگر این قونسلگری در مورد خاشقجی، برای مقام های ترکی جزئیات بدهند.

از جانب دیگر ترکیه گفته که نامزد ترکی جمال خاشقجی را از روز یکشنبه در محافظت بیست و چهار ساعته پولیس قرار داده اند.

  • گفتگوی اردوغان و ترمپ:

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا روز یکشنبه با همتای ترکی‌اش رجب طیب اردوغان روی قضیه خاشقجی از طریق تیلیفون گفتگو کرد.

دونالد ترمپ
دونالد ترمپ

ترمپ با آن که گفته است، نمی خواهد قرارداد چندین میلیارد دالری فروش اسلحه بر عربستان سعودی را با خطر روبه‌رو سازد، اما او در قضیه خاشقجی، با متحدان اروپایی‌اش همصدا شده و وضاحت خواسته است.

رئیسان جمهور امریکا و ترکیه توافق کرده اند که باید تمامی جوانب قضیه کشته شدن جمال خاشقجی خبرنگار عربستانی، در قونسلگری عربستان سعودی در استانبول باید روشن شود.

دفتر رئیس جمهور ترکیه در یک بیانیه گفته است دونالد ترمپ و رجب طیب اردوغان دیروز در جریان مکالمه تیلبفونی شان توافق کردند تا وضاحت کامل در قضیه خاشقجی داده شود.

خبرگزاری انادولو پس از آن از گفتگوی رهبران امریکا و ترکیه خبر داد که رئیس جمهور رجب طیب اردوغان گفت حکومت سعودی باید در قضیه خبرنگار کشته شده مخالف حکومت، از حقایق پرده بردارد.

جمال خاشقجی در دوم اکتوبر امسال، برای گرفتن اسناد طلاق از همسر قبلی‌اش، به قونسلگری عربستان سعودی در استانبول رفت و سپس ناپدید شد.

  • تائید مرگ از جانب سعودی.

ریاض از آغاز گفته بود که خاشقجی "شصت ساله" از قونسلگری سالم بیرون شد اما روز شنبه مقام های سعودی تائید کردند که جمال خاشقجی در داخل قونسلگری در نتیجه زد و خورد جان داد.

جمال خاشقجی
جمال خاشقجی

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان روز یکشنبه گفت جمال خاشقجی، در نتیجه عملیات خودسرانه برخی ها به صورت سهوی کشته شده است.

جبیر به شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفته که با عاملین این سهو بزرگ برخورد خواهد شد.

شماری از کشور های اروپایی به شمول بریتانیا، جرمنی و فرانسه، در یک اعلامیه مشترک که دیروز پخش شد، قتل خاشقجی را نکوهش کرده و خواهان وضاحت فوری و روشن شدن قضیه شده اند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا از هفته گذشته بار ها گفته است نمیخواهد معامله صد میلیارد دالری فروش اسلحه بر عربستان سعودی با خطر روبه‌رو شود.

اما او در یک گفتگو که روز یکشنبه نشر شد، از عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی به صورت آشکار انتقاد کرد و گفت در اظهارات مقام های سعودی دروغ و فریب وجود داشته است.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG