لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۰

ایزدیار: قتل مولانا سمیع الحق بر روحیه طالبان افغان تاثیرگذار خواهد بود


هیئت اداری مشرانو جرگه می‌گوید که کشته شدن مولانا سمیع الحق رهبر شاخه (س) جمعیت علمای اسلام پاکستان تا حد بر روحیه طالبان افغان نیز تاثیر گذار خواهد بود.

یک روز پس از کشته شدن رهبر شاخه (س) جمعیت علمای اسلام پاکستان هیئت اداری مشرانو جرگه افغانستان می‌گوید امیدوار است که این رویداد سبب کاهش جنگ در این کشور شود.

محمد علم ایزدیار معاون اول این جرگه می‌گوید که مولانا سمیع الحق در گرم نگهداشتن میدان جنگ در افغانستان نقش مثبت داشت و کشته شدن وی طالبان افغان را به نحوی متاثر خواهد ساخت.

محمد علم ایزدیار
محمد علم ایزدیار

آقای ایزدیار روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی اما گفت که فروکش کردن جنگ در افغانستان بیشتر با تغییر سیاست پاکستان در قبال این کشور پیوند دارد.

اوا فزود:

"بدون شک که این حادثه از نظر روانی تاثیرگذار است و امیدوار هستم که در کاهش جنگ‌ها در افغانستان نیز تاثیر داشته باشد و دارد، اما اصل قضیه این است که سیاست گذاران پاکستان در استراتژی خود در باره افغانستان تجدید نظر بکنند و قتل مولانا سمیع الحق نیز می‌تواند درس برای آنان باشد که در سیاست خود بازنگری کرده و منافع خود را از طریق مشروع جستجو بکنند."

مولانا سمیع الحق رهبر شاخه (س) جمعیت علمای اسلام پاکستان که به پدر معنوی طالبان نیز شهرت داشت ناوقت روز جمعه در راولپندی پاکستان کشته شد.

عبدالحق نواسه وی به رسانه‌ها گفته که مولانا سمیع الحق تنها در خانه بود و فرد ناشناس وی را با ضربات "چاقو" به قتل رسانیده‌است.

شماری از رهبران گروه طالبان در مدرسه حقانیه که مولانا سمیع الحق مسئولیت آن را برعهده داشت آموزش دینی را فرا گرفته اند و وی از عملکرد این گروه در افغانستان پشتیبانی می‌کرد.

خوشحال خلیل از کارشناسان سیاسی افغان نیز با اشاره به این موضوع می‌گوید که کشته شدن مولانا سمیع الحق از نظر روانی بر طالبان افغان تاثیر گذار است.

او افزود:

"مولانا سمیع الحق منبع الهام برای طالبان بود و طالبان از آدرس وی روحیه می‌گرفتند، برای طالبان دیکتی می‌کرد که در افغانستان چگونه فعالیت کنند و حتی با صدور فتواها جنگ طالبان را مشروعیت می بخشید، پس کشته شدن وی طبعاً بر روحیه این گروه تاثیر می‌گذارد."

افغان‌ها مولانا سمیع الحق را از حامیان جنگ در افغانستان می پنداشتند و میگویند که وی از تطبیق کننده‌گان سیاست نادرست شبکه استخباراتی آن کشور در افغانستان بود.

افغان‌ها مولانا سمیع الحق را از حامیان جنگ در افغانستان می پنداشتند

همزمان با نشر خبر کشته شدن مولانا سمیع الحق واکنش‌ها در صفحات اجتماعی افغانستان در رابطه به وی نفرت آمیز بود و مردم ابراز امیدواری کرده اند که با قتل وی جنگ در این کشور کاهش یابد.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG