لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۵۳

اسرائیل از رئیس جمهور امریکا به‌خاطر از سرگیری تحریم‌ها بر ایران ستایش کرد


بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسرائیل از دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا به خاطر از سرگیری تحریم‌ها بر ایران ستایش کرده و این را یک اقدام تاریخی خوانده است.

انتظار می‌رود تحریم‌های امریکا بر سکتور‌های مالی، نفت و صنعت کشتی سازی و کشتی رانی ایران، فردا دوشنبه "۵ نومبر" از سر گرفته شوند.

نتنیاهو در یک بیانیه که دفترش دیروز نشر کرد گفته است:

بنیامین نتنیاهو
بنیامین نتنیاهو

"رئیس جمهور ترمپ به‌خاطر این اقدام تاریخی از شما متشکرم، واقعاً تحریم‌ها در راه اند."

این تحریم‌ها قبلاً طبق موافقتنامه اتمی که در سال ۲۰۱۵ میلادی میان ایران و شش قدرت جهان امضأ شد، در بدل توقف فعالیت‌های هسته‌ای ایران، رفع گردیده بود.

اما رئیس جمهور دونالد ترمپ در ماه می امسال امریکا را از این موافقتنامه بیرون کرد و گفت که تحریم‌های واشنگتن علیه ایران از سر گرفته می‌شوند.

آقای ترمپ می‌گوید که این موافقتنامه نمی‌تواند ایران را از ساختن اسلحه هسته‌ای باز دارد.

در این حال، آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد مذهبی ایران گفته که تصمیم ایالات متحده در مورد وضع تحریم‌های اقتصادی جدید بر ایران یک تلاش ناکام دیگر خواهد بود.

آیت الله علی خامنه‌ای
آیت الله علی خامنه‌ای

​خامنه‌ای روز شنبه در تهران چنین گفت:

"امریکای امروز از امریکای چهل سال پیش که انقلاب پیروز شد، به مراتب ضعیف‌تر است. قدرت امریکا رو به افول است. نکتۀ مهم این است."

ایرانی‌های پس از پیروز انقلاب اسلامی در آن کشور در سال ۱۹۷۹ بر سفارت امریکا در تهران حمله کرده و این سفارت را تصرف کردند.

محصلان سلاح به دست در چهارم ماه نوامبر سال ۱۹۷۹ میلادی بعد از این که واشنگتن استرداد محمد رضا شاه پهلوی شاه سابق ایران را برای محاکمه رد کرد، بر سفارت امریکا در تهران هجوم بردند و ۵۲ امریکایی را برای ۴۴۴ روز گروگان گرفتند.

هر دو کشور از همان زمان به بعد روابط دیپلوماتیک باهم ندارند.

امروز هم هزاران ایرانی به خاطر سالروز تصرف سفارت امریکا راه پیمایی کردند.

  • مظاهره کننده‌گان در مقابل ساختمان سابق سفارت امریکا در تهران گردهمایی تشکیل دادند و شعار می‌دادند که مرگ بر امریکا! و مرگ بر اسراییل!

تلویزیون دولتی ایران گزارش داد که چنین مراسم در سایر شهر‌های این کشور همچنان برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG