لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۲۴

کمیسیون انتخابات: نتایج آرای ۲۲ ولایت در سیستم ثبت شده است


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، نتایج آرای ۲۲ ولایت در سیستم ثبت شده و قرار است امروز از دو ولایت دیگر هم درج سیستم گردد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، تا پایان امروز فورم نتایج آرای ۲۴ ولایت وارد سیستم یا مرکز معلومات این کمیسیون می‌گردد.

عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی این کمیسیون روز پنجشنبه «۱۷ عقرب ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی گفت، این پروسه در هماهنگی با کمیسیون شکایات انتخاباتی، اعضای جامعه مدنی و نهاد‌های ناظر انتخاباتی به گونه شفاف انجام می‌شود.

او افزود:

"روز گذشته نتایج آرای ۲۲ ولایت به سیستم ثبت شده بود و امروز هم در نظر است تا از دو ولایت دیگر ثبت شود که در مجموع ۲۴ ولایت می‌شود."

آقای ابراهیمی می‌گوید، مواد حساس که شامل خریطه‌های محافظتی می‌باشد از ۲۷ ولایت به دفتر مرکزی این کمیسیون رسیده و به گفته وی از ۶ ولایت دیگر که به دلیل خرابی هوا در انتقال آن تأخیر آمده بود تا دو روز دیگر به مرکز انتقال داده می‌شود.

از سوی هم کاندیدان حوزه انتخاباتی کوچی‌ها از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهند تا به تقلبات انتخاباتی که در حوزه کوچی‌ها صورت گرفته رسیده‌گی نماید.

با این همه معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، این کمیسیون به‌خاطر رسیده‌گی به تقلب‌های انتخاباتی متعهد بوده و همچنان آماده جدا سازی آرای سیاه متقلبین از آرای سفید است.

قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ولسی جرگه از ۳۲ ولایت در دوم قوس و از ولایت کابل در دهم قوس سال جاری خورشیدی اعلان گردد.

انتخابات ولسی جرگه افغانستان به تاریخ ۲۸ و ۲۹ ماه میزان سال جاری در ۳۲ ولایت و در ولایت کندهار با یک هفته تأخیر برگزار گردید، اما در ولایت غزنی بنابر مشکلات امنیتی تا کنون سرنوشت انتخابات ولسی جرگه روشن نیست.

از سوی هم یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می‌گوید، هرچند همکاران‌شان از این روند نظارت می‌کنند، اما برخی خلا‌ها و تقلب‌ها در این پروسه دیده شده و باید کمیسیون به آن رسیده‌گی نماید تا شفافیت انتخابات زیر سؤال قرار نگیرد.

یوسف رشید
یوسف رشید

او افزود:

"از پروسه بازشماری در ولایات همکاران ما نظارت می‌کنند، خوب برخی موارد است که از خلای پروسه پیدا شده مثال شمارش آرای باطل به‌خاطر کاندیدان مشخص یا درج برخی ارقام به شکل نادرست در فورم ثبت نتایج و یا این که در برخی حالات آرای یک کاندید برای کاندید دیگر حساب شده این موارد است که از طرف همکاران ما مشاهده شده."

آقای رشید می‌گوید، کمیسیون مستقل انتخابات باید درج نتایج آرا به سیستم یا مرکز معلومات این کمیسیون را به گونه شفاف و بی‌طرفانه انجام بدهد تا به گفته وی نتایج این انتخابات قناعت مردم را حاصل نماید.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG