لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۴۷

وزارت معادن: کار‌های تخنیکی پروژۀ تاپی در افغانستان در حال تکمیل شدن است


وزارت معادن و پترولیم افغانستان می‌گوید که کار‌های تخنیکی پروژۀ تاپی در خاک این کشور در حال تکمیل شدن است.

این وزارت می‌گوید که ۹۰ درصد کار‌های تخنیکی، حقوقی و سروی‌های پروژه تاپی در خاک این کشور تکمیل شده است.

عبدالقدیر مطفی سخنگوی این وزارت روز پنجشنبه «۱۷ عقرب ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی هرچند در باره زمان دقیق آغاز کار عملی این پروژه سخن نزد، اما افزود که در آینده نزدیک کار ساخت و ساز آن شروع می‌شود.

عبدالقدیر مطفی
عبدالقدیر مطفی

او افزود:

"سروی‌های هوایی، جیوتخنیکی، محیطی و اجتماعی در ۵ ولایت نظر به نقشه راه در حال تطبیق شدن است، از لحاظ تخنیکی، حقوقی و اقتصادی ما در حال تطبیق برنامه هستیم و پیشرفت خوب داریم که اگر بر اساس فیصدی بگویم ۸۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت داریم."

پروژۀ تاپی به تاریخ ۲۳ ماه فبروری سال روان میلادی با حضور رؤسای جمهور افغانستان، ترکمنستان، صدراعظم پاکستان و معاون رئیس جمهور هند در هرات افتتاح شد.

پروژۀ تاپی یا انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و سپس به هند است.

پروژۀ تاپی ظرفیت انتقال ۳۳ میلیارد مکعب گاز به پاکستان و هند را در سال دارد و افغانستان همه ساله ۴۰۰ میلیون دالر حق ترانزیت را از آن بدست می‌آورد.

مقامات افغان گفته اند که پروژۀ تاپی می‌تواند برای ۱۲ هزار تن زمینۀ کار را مساعد نماید.

پایپ لاین این پروژه از ترکمنستان تا هند، در حدود دو هزار کیلومتر طول دارد که ۸۱۶ کیلومتر آن از ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز، هلمند و کندهار می‌گذرد.

وزاری خارجه افغانستان و ترکمنستان روز چهارشنبه در پنجمین نشست امنیتی و سرحدی میان کابل و عشق‌آباد در کابل روی تأمین امنیت پروژه‌های منطقه‌ای بحث و گفتگو کردند.

پیش از این نگرانی‌های از امنیت این پروژه نیز وجود داشت، اما وزارت‌های معادن و پترولیم و امور داخله افغانستان این نگرانی‌ها را بی‌جا می‌خواند.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که در مسیر پروژه تاپی نگرانی امنیتی وجود ندارد، زیرا به‌گفته وی در این مسیر عملیات تصفیوی از سوی نیرو‌ های امنیتی و دفاعی صورت گرفته است.

نصرت رحیمی
نصرت رحیمی

​او افزود:

"برای پروژۀ تاپی تدابیر جدی امنیتی روی دست گرفته شده است، هزاران سرباز برای تأمین امنیت آن استخدام شده و در جا‌های که نگرانی امنیتی وجود داشت، عملیات تصفیوی صورت گرفته و حالا نگرانی رفع شده است."

در همین حال برخی از کارشناسان اقتصادی از جمله سیف‌الدین سیحون به این باور است که تکمیل کار این پروژه در تأمین رشد اقتصاد و تأمین امنیت افغانستان مهم است.

به گفته وی موفقانه عملی شدن این پروژه، افغانستان را به نقطه اتصال کشورهای منطقه مبُدل خواهد کرد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG