لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۰۴

تأکید شبکه زنان افغانستان روی مشارکت زنان در روند مذاکرات صلح!


شبکه زنان افغانستان روی مشارکت زنان در روند مذاکرات صلح در این کشور تأکید می‌کند.

اعضای این شبکه و برخی فعالان حقوق زنان روز پنجشنبه «۱۷ عقرب ۱۳۹۷» در یک نشست خبری در کابل گفتند، اگر حکومت افغانستان برای آنان حق اشتراک در روند مذاکرات صلح با طالبان مسلح را ندهد این پروسه ناقص و برای آنان قابل قبول نخواهد بود.

پلوشه حسن رئیس شبکه زنان افغان می‌گوید، هر حرکت داخلی و خارجی در پیوند به صلح که دستاوردهای ۱۷ ساله زنان افغان را متضرر کند با عکس‌العمل شدید آنان روبه‌رو خواهد شد.

پلوشه حسن
پلوشه حسن

​او افزود:

"پروسه صلح به مشارکت جدی نیاز دارد. زنان باید در میز مذاکره باشند و ما خواستار مشارکت جدی زنان در آن هستیم، این‌که چه تأثیر روی موقعیت زنان بجا می‌گذارد زمانی معلوم می‌شود که زن خود در میز مذاکره باشد و اشتراک زنان می‌تواند به انواع و سطوح مختلف باشد."

در اعلامیۀ که از سوی شبکه زنان افغان در این نشست به نشر رسید آمده است که زنان افغان نمی‌خواهند در حکومت، احزاب سیاسی، جامعه جهانی و بخش‌های دیگر قربانی معاملات شوند.

آنان تأکید کردند که حقوق زنان باید بر اساس قانون اساسی افغانستان، سازمان حقوق بشر و معیارهای بین‌المللی مربوط به زنان در نظر گرفته شود.

در عین حال شورای عالی صلح می‌گوید، در رابطه به اشتراک شبکه زنان افغان در مذاکرات صلح با تمام اقشار صحبت شده‌است.

ایوب رفیقی عضو این شورا در صحبت با رادیو آزادی گفت، این پروسه در مراحل ابتدایی قرار دارد و زمانی که اندک پیشرفت در آن دیده شود زنان افغان نیز در آن سهم خواهند داشت.

او افزود:

"آن بستر و ذهنیت واحد که برای صلح لازم است تا کنون به میان نیامده است. این مسایل پیش از وقت است من این را نمی‌گویم که در پروسه صلح به نقش زنان توجه نمی‌شود، اما مسایل بزرگ دیگر است که باید روی آن بحث شود."

شبکه زنان افغان در حالی روی اشتراک زنان در پروسه صلح تأکید می‌کنند که روز پنجشنبه هیئت شورای عالی صلح به شمول حبیبه سرابی معاون این شورا جهت اشتراک در نشست مسکو به آن کشور سفر کردند تا در گفتگوهای ابتدایی پروسه صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح شرکت نمایند.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG