لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۵ حمل ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۲۴

مسعود: به زودی کاندید ائتلاف بزرگ ملی برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام می‌شود


ائتلاف بزرگ ملی افغانستان می‌گوید که به زودی کاندید این ائتلاف برای انتخابات آینده ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان از مشخص شدن کاندید این ائتلاف برای انتخابات آینده ریاست جمهوری سخن میزند اما می‌گوید که تکت انتخاباتی ائتلاف ملی بزرگ شامل هشت تن است.

احمد ضیا مسعود رئیس اجرایی این ائتلاف عصر روز پنجشنبه در کابل به خبرنگاران گفت که در تکت انتخاباتی ائتلاف بزرگ ملی رئیس جمهور با سه معاون و صدراعظم اجرایی با سه معاون در نظر گرفته شده است.

احمد ضیا مسعود
احمد ضیا مسعود

آقای مسعود می‌گوید که افراد شامل در تکت انتخاباتی ائتلاف بزرگ ملی برای انتخابات آینده ریاست جمهوری از داخل این ائتلاف مشخص شده‌اند.

او افزود:

"با وجود این که معاون سوم در قانون اساسی ما نیست اما پس از برنده شدن در انتخابات معاون سوم و صدراعظم اجرائی با طی یک فرمان از طرف رئیس جمهور این پست‌ها ایجاد می‌شود تا وقتی‌که خداوند بخواهد و لویه جرگه تعدیل قانون اساسی به وجود بیاید."

آقای مسعود گفت که اسامی شامل فهرست تکت انتخاباتی ائتلاف بزرگ ملی برای انتخابات آینده به زودی اعلام خواهد شد اما وی زمان دقیق آن را مشخص نساخت.

این در حالیست که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته که انتخابات آینده ریاست جمهوری در این کشور در ۳۱ حمل سال آینده برگزار خواهد شد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان پیش از این گفته که به خاطر تکمیل کارهای نا تمام و موفقیت روند صلح این کشور در انتخابات آینده خود را کاندید می‌کند.

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان در حالی این سخنان را بیان می‌کند که جبهه ملی نوین به رهبری انوارالحق احدی چند روز قبل از این ائتلاف بیرون شد.

اختلاف در باره ساختار دولت و در کنار تشکیلات ریاست اجرائیه‌ ایجاد پست صدارت از موضوعاتی است که جبهه ملی نوین آن را عوامل بیرون شدن این جبهه از چوکات ائتلاف بزرگ ملی می‌خواند.

از سوی هم شماری از کارشناسان حقوقی و سیاسی افغان می‌گویند که تکت انتخاباتی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان برای انتخابات آینده ریاست جمهوری خلاف قانون اساسی این کشور است.

کبیر رنجبر یکی از این کارشناسان می‌گوید که در این تکت انتخاباتی صرف به منافع افراد و جریان‌های شامل این ائتلاف توجه شده‌است.

کبیر رنجبر
کبیر رنجبر

او افزود:

"فقط همه این‌ها می‌خواهند که یکی به نام رئیس جمهور مطرح شود و دیگری به نام رئیس قوه اجرائیه، و معاونین آنان نیز همه افرادی که از اقوام مختلف در این ائتلاف گرد هم جمع شده‌اند همه شان در قدرت شریک باشند، در حالی‌که نه ریاست اجرائیه در قانون اساسی جاه دارد و نه هم سه معاون."

هرچند تا هنوز کسی دیگری در مورد کاندید شدن برای انتخابات آینده ریاست جمهوری ابراز نظر نکرده اما از چندی بدینسو میان برخی احزاب و چهره های مطرح سیاسی در این زمینه رای زنی و مشوره ها ادامه دارد.

حالا دیده شود که در روز های آینده کدام احزاب و چهره های سیاسی اعلام خواهند کرد که در انتخابات آینده ریاست جمهوری با محمد اشرف غنی و کاندید ائتلاف بزرگ ملی به میدان رقابت می‌روند.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG