لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

برخی سیاسیون: برگشت جنگجویان لشکر فاطمیون تهدید به امنیت افغانستان است


مرکز فاطمیون

برخی از کارمندان پیشین دفتر شورای امنیت ملی و سیاسیون افغانستان می‌گویند، لشکر فاطمیون که به حمایت ایران فعالیت می‌کند برای امنیت داخلی افغانستان تهدید است.

برخی از سیاسیون و کارمندان پیشین دفتر شورای امنیت ملی افغانستان با انتقاد از مداخلۀ ایران در جنگ‌های اخیر ولایات ارزگان و غزنی در افغانستان می‌گویند، لشکر فاطمیون که به حمایت آن کشور فعالیت دارد تهدید به امنیت داخلی افغانستان است.

جنگجویان فاطمیون
جنگجویان فاطمیون

آرین شریفی رئیس پیشین ارزیابی تهدیدات دفتر شورای امنیت ملی افغانستان به روز پنجشنبه در نشستی که از سوی مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان در پیوند به فعالیت لشکر فاطمیون در کابل برگزار شده بود گفت که هزارها افغان جز لشکر فاطمیون بوده برخی‌شان در افغانستان حضور دارند.

او افزود:

"لشکر فاطمیون در حال حاضر به افغانستان تهدید بل‌الفعل نه، بلکه باالقوه است، اکثریت اتباع افغان که جز لشکر فاطمیون استند از ایران دیپورت شده‌اند، ولی یک قسمت‌شان مراجع‌شان در افغانستان در مناطق مختلف کابل، دایکندی، بامیان و هرات مشخص است."

آقای شریفی گفت که در اواسط سال ۲۰۱۷ بین ۱۴ تا ۲۱ هزار افغان در لشکر فاطمیون موجود بوده که بیشتر در سوریه، عراق و یک تعداد اندک‌شان در یمن مشغول جنگ بودند که در چوکات این لشکر در این کشورها جنگیده و کشته و زخمی می‌شوند.

در این حال احمد شجاع مسئول مجله خط مشی عمومی جوج تاون در امریکا می‌گوید که با فروکش کردن جنگ سوریه فعالیت لشکر فاطمیون در آن کشور نیز کاهش یافته است.

وی گفت بین دو تا سه میلیون افغان که در ایران مهاجر اند به خصوص تعداد افغان‌های که از جنگ سوریه برگشته اند در ایران تحت فشار زیاد قرار دارند.

این در حالیست که پیش از این نیز گزارش‌های در خصوص فعالیت لشکر فاطمیون و فرستادن افغان‌ها از سوی ایران در جنگ سوریه به نشر رسیده و از این مسئله ابراز نگرانی شده‌است.

بر اساس گزارش‌ها لشکر فاطمیون از جمله نیرو های تحت نظر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است که از مهاجران افغان ساکن ایران تشکیل شده و افراد آن برای جنگ به سوریه اعزام می‌شوند.

خواستیم نظر حکومت افغانستان را نیز در خصوص فعالیت لشکر فاطمیون در افغانستان داشته باشیم، اما پاسخ دریافت نکردیم.

از سوی دیگر اجمل بلوچ‌زاده رئیس دارالانشاً جریان سیاسی محور مردم افغانستان در این نشست گفت ایران برای جنگ با داعش در افغانستان سربازگیری می‌کند.

او افزود:

"ما وقتی جستجو کردیم که ایران از کجا‌ها سربازگیری می‌کند، یک بخش سربازگیری از بین اردو و پولیس افغانستان است، سربازهای که ترک کرده بودند وظایف‌شان را آموزش دیده بودند با استفاده از روابط و افراد نفوذی که داشتند رهنمایی می‌شدند."

او همچنان گفت که ایران در کنار سربازان قبلی از طریق شرکت‌های توریستی و سیاحتی و مدارس نیز سربازگیری می‌کند.

در این حال احمد شجاع مسئول مجله خط مشی عمومی جورج تاون در امریکا می‌گوید، افغان‌های که جز لشکر فاطمیون بوده و به افغانستان برگشته اند در حال حاضر با مشکلات اقتصادی و معیشتی روبه‌رو استند.

وی تأکید می‌کند که هرگاه به این مسئله توجه نشده و از مجبوریت آن‌ها سوء استفاده شود، مشکلات در افغانستان بیشتر خواهد شد.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG