لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۰۸

انعکاس موضوعات مربوط به افغانستان در برخی از روزنامه‌های جهان


  • انترنشل پالیسی دایجست

نشریۀ آنلاین انترنشل پالیسی دایجست در مورد دومین ملاقات نمایندۀ خاص وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان با نماینده‌گان طالبان در قطر گزارشی را نشر کرده که در بخشی از آن می‌نویسد، زلمی خلیل‌زاد پنج‌شنبه گذشته با طالبان در قطر ملاقات کرد.

وی در ماه گذشته نیز با آن‌ها ملاقات کرده بود.

برخی منابع از قول آقای خلیل‌زاد گزارش داده‌اند که گفته‌است، وی آرزومند است که الی ماه اپریل سال ۲۰۱۹ میلادی با طالبان یک توافق در مورد صلح صورت بگیرد.

به نوشته نشریه، زلمی خلیل‌زاد که هشتم نوامبر سفرش را به منطقه آغاز کرده‌است، با نماینده‌گان طالبان در قطر ملاقات کرد و الی سه‌شنبه هفته جاری در این منطقه خواهد بود و تلاش می‌کند تا حمایت کشورهای منطقه را برای پروسه صلح افغانستان جلب کند.

به نوشتۀ نشریه آنلاین انترنشل پالیسی دایجست، تلاش‌های اخیر زلمی خلیل‌زاد پالیسی واشنگتن را ترسیم می‌کند که به طور دوامدار ناکافی بوده و امریکا برای تحکیم ثبات در افغانستان طریقه‌های مختلف را آزمایش کرده‌است، اما تا اکنون استفاده از منابع مختلف و مصرف میلیارد‌ها دالر نتوانسته‌است، علل اساسی جنگ را در افغانستان از بین ببرد.

نشریۀ آنلاین انترنشل پالیسی دایجست، با اشاره به نقش محوری پاکستان می‌نویسد، واشنگتن به جای این‌که بر نقش پاکستان در جنگ افغانستان تأکید کند، با لهجۀ مملو از امید از این کشور خواسته‌است تا پالیسی حمایت از طالبان را تغییر دهد.

به نوشته نشریه، وضع تحریم‌ها بالای اردوی پاکستان به مراتب از وضع تحریم‌ها بر همۀ آن کشور مؤثرتر خواهد بود.

به استدلال نشریه، اردو قدرتمند‌ترین ارگان حاکم در پاکستان است که بالای ادارۀ استخبارت "آی. اس. آی" آن کشور نیز کنترول دارد و به شمول پالیسی حمایت از طالبان، خطوط اساسی سیاست خارجی پاکستان را تعیین می‌کند.

  • میل آنلاین

نشریۀ بریتانیایی میل آنلاین در مورد ادامۀ ناامنی‌ها و کشته شدن دو مقام محلی در ولایت لوگر، گزارشی را به نشر رسانیده در بخشی از آن می‌نویسد عین‌الدین امین سرپرست ولسوالی بره‌کی برک و عزیز الرحمن مدیر امنیت ملی آن ولسوالی شام شنبه در نتیجۀ یک انفجار کشته شدند.

به نوشته نشریه، تندروان مسلح همه روزه بالای مقامات امنیتی و حکومت افغانستان حملات را انجام می‌دهند و در این حملات از بمب‌های کنار سرک نیز استفاده می‌کنند که اکثراً قربانیان آن افراد ملکی اند.

برخی ادارات و نهادهای حقوق بشر در مورد تلفات افراد ملکی در افغانستان بi طور خاص کشته شدن کودکان ابراز نگرانی کرده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در هفته گذشته گفت، در شش ماه نخست سال جاری شمسی ۱۴۵ کودک در افغانستان کشته و ۱۱۴۲ کودک دیگر زخمی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG