لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

روزنامه‌های کابل در مورد حملۀ انتحاری در هوتل اورانوس تبصره کرده‌اند


روزنامه های چاپ امروز کابل در مورد حملۀ انتحاری شام روز گذشته در کابل و برخی مسایل دیگر بحث و تبصره نموده‌اند.

  • ویسا

روزنامۀ ویسا نوشته‌است که در حملۀ انتحاری ناوقت دیروز بیش از صد تن کشته و زخمی شده‌اند.

در مطلب منتشر شده در مورد آمده‌است که این حمله در محفل عالمان دین به هدف بزرگداشت از میلاد نبی رخ داده‌است که در اثر آن بیش از ۵۰ تن کشته و نزدیک به ۱۰۰ تن زخمی شده‌اند.

در ادامۀ مطلب آمده‌است که این نشست از سوی بنیاد مولانا جلال‌الدین بلخی راه اندازی شده بود که بیشتر اشتراک کننده‌گان آن اهل تصوف بوده‌اند.

روزنامه به نقل از مولوی مختار مفلح یکی از عالمان دین نوشته‌است که در این نشست مقامات پیشین طالبان نیز سهم گرفته بودند، اما به آنان تلفات وارد نگردیده‌است.

  • دنیا

روزنامۀ دنیا نیز در مورد ابراز تأسف نموده نوشته‌است که در این حمله به بیش از صد تن از عالمان دین و افغان‌های عام تلفات وارد شده‌است.

در روزنامه آمده‌است که این حمله در حالی در یک هوتل به نام اورانوس در کابل رخ داده‌است که نزدیک به هزار تن از عالمان دین در نشست به هدف بزرگداشت از میلاد نبی گرد هم آمده بودند.

روزنامه به نقل از نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان نوشته‌است که حمله کنندۀ انتحاری در داخل هوتل نزدیک اشتراک کننده‌گان خود را منفجر ساخته‌است.

  • هیواد

هرچند روزنامۀ دولتی هیواد در مورد این حادثه چیزی نگفته‌است، اما نکات مهمی از سخنرانی دیروز رئیس جمهور غنی در مراسم بزرگداشت از میلاد نبی را منتشر کرده‌است.

در مطلب به نقل از رئیس جمهور آمده که یکی از عوامل جنگ و خشونت در افغانستان این است که ما از سیرت نبی و رهنمایی‌های آن معلومات لازم نداریم.

در ادامۀ مطلب هم‌چنان آمده‌است که رئیس جمهور در این نشست گفته‌است که مبارزۀ رسول خدا علیه جهل و خشونت بود که با پیروی از آن می‌توانیم زنده‌گی آرام داشته باشیم.

  • آرمان ملی

روزنامۀ آرمان ملی مانند همیشه در سرمقاله‌اش سؤال کرده که آیا تروریستان در سرنوشت کشور حاکم خواهند شد؟

در ادامۀ سرمقاله آمده‌است که مقامات امریکایی برای توجیح نمودن مذاکرات صلح از طالبان به حیث یک گروه قدرتمند و شکست ناپذیر یاد می‌کنند و می‌گویند که قضیۀ افغانستان راه حل نظامی ندارد.

به باور سرمقاله نویس اکنون پرسش اینجاست که کشورهای غربی به خصوص امریکا چرا نتوانست این گروه را شکست بدهند.

در پایان سرمقاله آمده‌است که صلح نیاز افغانستان است، اما برای رسیدن به آن نباید تمامی ارزش‌ها از بین برده شده و طالبان به قدرت برسند.

XS
SM
MD
LG