لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

لوی درستیز وزارت دفاع: با رخصتی مدارس در پاکستان شمار مخالفان مسلح افزایش میآبند


لوی درستیز وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، با رخصت شدن مدارس در پاکستان شمار مخالفان مسلح دولت افزایش می‌آبند.

لوی درستیز اردوی ملی افغانستان موجودیت ۲۷۰۰ عضو شبکه القاعده در افغانستان را رد می‌کند و اما می‌گوید، کمیت دایمی دیگر مخالفان مسلح دولت مشخص نیست.

شریف یفتلی لوی درستیز وزارت دفاع افغانستان روز دوشنبه در جریان یک نشست خبری در کابل گفت، شمار مخالفان مسلح دولت در افغانستان به مدارس پاکستان ارتباط دارد.

شریف یفتلی
شریف یفتلی

او افزود:

"کمیت تروریست‌ها، طالبان، منابع خارجی و استخبارات منطقه که در افغانستان می جنگند کمیت ثابت نیست، وقتی مدرسه‌های پاکستان رخصت می شود تعداد زیاد می شود، متاسفانه این‌ها پناه‌گاه امن دارند، مشکل اساسی اینجاست که این‌ها در جا‌های مصئون می‌روند آرامش می گیرند."

وی می گوید، اگر مخالفان مسلح دولت در پاکستان پناه‌گاه‌های امن نداشته باشند با توجه به امکانات نظامیان افغان حالا حضور این مخالفان در افغانستان به پایان می‌رسید.

آقای یفتلی گفت، برای خاتمه دادن به تهدید مخالفان مسلح دولت عملیات‌های در بخش‌های مختلف کشور راه اندازی می شوند که به گفته وی تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۹ عملیات خاص راه اندازی شده‌است.

اظهارات لوی درستیز در باره کمیت مخالفان مسلح دولت در حالی مطرح می شود که برخی رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند که حدود ۵۰ هزار مخالف مسلح دولت در افغانستان حضور دارند.

مسئولان حکومت پاکستان پیش از این موجودیت مخالفان مسلح دولت افغانستان در خاک خود را رد کرده و گفته‌اند که در این بخش گام‌های عملی را برداشته اند.

حکومت پاکستان همچنان گفته که به‌خاطر کاهش تهدیدات و جلوگیری از رفت و آمد مخالفان مسلح دولت در امتداد سرحد با افغانستان سیم خاردار ایجاد کرده‌است.

با این همه برخی کارشناسان نظامی به این باور اند که پاکستان در برابر تروریزم سیاست دوگانه بازی می‌کند.

حی گل سلیمان خیل یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت:

"اصلاً پاکستان بهانه سازی می کند، به حکومت افغانستان خیلی دشوار خواهد بود که اگر امریکا، جامعه جهانی و ناتو با افغانستان همکاری نکنند از بین بردن مخالفان مسلح دولت و منابع که آن سوی خط دیورند اند کار دشوار خواهد بود."

وی می گوید، در کنار این به جامعه جهانی لازم است تا برای پایان دادن به نگرانی و تهدید‌های یاد شده با حکومت افغانستان همکاری بیشتر کنند تا نیرو‌های این کشور تجهیز شوند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG