لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۱۴

سفارش‌های لازم به‌هدف جلوگیری از تلفات افراد ملکی به نیروهای امنیتی!


ارگان‌های امنیتی و دفاعی افغانستان می‌گویند که به‌خاطر جلوگیری از تلفات افراد ملکی به نیرو های شان سفارش کرده‌اند تا در این زمینه توجه لازم نمایند.

همزمان با سفارش‌ها و نگرانی کمیته بین المللی صلیب سرخ در خصوص تلفات افراد ملکی در افغانستان نهاد های امنیتی افغانستان از چگونگی برخی تغییرات در عملیات‌ها خبر می‌دهند.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که برای نیروهای امنیتی دستور داده شده است تا در ماموریت نظامی شان حفاظت از افراد ملکی را در نظرداشته باشند.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان
نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان

او افزود:

"به تمام نیروهای امنیتی به‌خصوص پولیس ما وظیفه داده شده است که در هنگام اجرای عملیات‌ها دقت کامل نمایند، به همین گونه عملیات‌های شبانه، عملیات‌های هوایی و استفاده از سلاح‌های سنگین کاهش یافته‌است و این به‌خاطر است تا در اجرای عملیات‌های نظامی به افراد ملکی آسیب نرسد."

در این حال غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز می‌گوید که نیرو های دفاعی افغانستان وظایف‌شان را مطابق به طرزالعمل‌ها انجام داده و به تمام قوانین جنگی پا بند می‌باشند.

وی بلند بودن سطح تلفات افراد ملکی را به مخالفان مسلح نسبت می‌دهد اما طالبان همیشه این گونه ادعا را رد کرده و عامل بلند بودن سطح تلفات افراد ملکی را بمباردمان‌های هوایی خوانده اند.

این در حالیست که رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در یک اعلامیه تازه به نشر رسیده رقم بلند تلفات افراد ملکی را برای افغان‌ها و جامعه جهانی دردآور خوانده است.

پیتر مور در کنار نگرانی از تلفات افراد ملکی ابراز امیدواری کرده است، اگر گفتگوهای صلح در افغانستان کامیاب و یا ناکام میشود باید تعهد در قسمت هدف قرار ندادن افراد ملکی از سوی جناح‌های درگیر موجود باشد.

در اعلامیه منتشر شده از سوی کمیته بین المللی صلیب سرخ، تلفات افراد ملکی در سال ۲۰۱۸ میلادی خطرناک خوانده شده و در آن آمده است که تنها در شش ماه اول این سال ۱۶۹۲ تن کشته شده است.

این اعلامیه به روز سه شنبه پس از ملاقات محمد اشرف غنی و رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در حاشیه نشست جنیوا منتشر گردید.

در این حال گروه حفاظت از افراد ملکی در افغانستان میگوید که با وجود تعهدات انجام شده از سوی جناح‌های درگیر تلفات افراد ملکی متوقف نشده است.​

عزیز احمد تسل رئیس این گروه به رادیو آزادی گفت که آنها در همین ماه جاری میلادی گزارش‌ها از تلفات افراد ملکی در ۱۶ ولایت افغانستان را ثبت کرده‌اند.

او افزود:

"ما همانند گذشته حالا هم تلفات داریم، در این ماه تلفات بیشتر در کابل است و همچنان از شانزده ولایت گزارش ها از تلفات داریم که رقم آن به زودی منتشر می‌گردد."

به گفته وی در حمله انتحاری هفته گذشته در یک نشست مذهبی در کابل ۵۵ تن کشته شد و پس از آن روز گذشته حمله از سوی نیروهای خارجی در هلمند این‌را نشان داد که روند تلفات دلخراش افراد ملکی ادامه دارد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG