لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۱۷

پوپلزی: حاضر هستیم شواهد آزار جنسی با برخی بازیکنان را به لوی سارنوالی بسپاریم


مدیر مسئول پیشین تیم فوتبال بانوان افغانستان می‌گوید، آماده‌است اسناد و شواهد دست‌ داشته‌اش مبنی بر بدرفتاری جنسی با برخی بازیکنان این تیم را به لوی سارنوالی این کشور بسپارد.

به دنبال اعلام لوی سارنوالی افغانستان که گفته است ادعاهای بدرفتاری جنسی در فدراسیون فوتبال افغانستان را بررسی می کند، خالده پوپلزی بازیکن و مدیر مسئول پیشین تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان می گوید، او و برخی بازیکنان دیگر آماده‌اند اسناد و شواهد دست داشته شان را در این باره به لوی سارنوالی بسپارند.

پوپلزی برخی مربیان تیم ملی بانوان و رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان را به بدرفتاری جنسی با برخی بازیکنان زن متهم می‌کند.

او که روز یکشنبه «۱۱ قوس ۱۳۹۷» با رادیو آزادی صحبت می‌کرد می گوید، در باره ادعاهای شان عکس و فلم‌های در اختیار دارند و پیش از این آن را با فدراسیون جهانی فوتبال «فیفا» شریک کرده‌اند.

خالده پوپلزی
خالده پوپلزی

او افزود:

"ادعای را که راجع به سوء استفاده بعضی از بازیکنان از طرف رئیس فدراسیون و بعضی ترینرها مطرح کرده‌ایم به خاطر آن اسناد و شواهد داریم، اسناد و شواهد به فیفا تسلیم شده، اگر سارنوالی افغانستان واقعاً بخواهد که تحقیق کند بعداً به سارنوالی افغانستان نیز این اسناد داده خواهد شد."

این بازیکن سابق تیم ملی فوتبال افغانستان همچنان در صحبت با برخی رسانه ها به یکی از موارد ادعا هایش اشاره کرده و گفته است، چندی پیش در کمپ تمرینی اردن زمانی که یک بازیکن زن مصدوم شده بود یکی از مربیان به اتاق او رفته و بدن این بازیکن را جبراً لمس کرده‌است.

این در حالی است که روزنامه بریتانیایی گاردین روز جمعه گزارش داد که چهره‌های ارشد مربوط به تیم فوتبال زنان افغانستان اتهام وارد کرده‌اند که سوء رفتار جنسی در داخل افغانستان به شمول مقر فدراسیون فوتبال و نیز در یک کمپ آموزشی در اردن در ماه فبروری صورت گرفته‌است.

پیش ازین، یک سخنگوی "فیفا" یا فدراسیون جهانی فوتبال گفته‌است که به اساس پالیسی‌های آنان سوء رفتار جنسی به هیچ وجه قابل تحمل نیست.

این سخنگوی در بیانیه که از طریق ایمیل فرستاده گفته‌است به این قضیه به گونه می‌پردازند که به قربانیان هیچ آسیبی نرسد.

اما برخی بازیکنان برحال تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان ادعا های آزار و اذیت جنسی با بازیکنان را رد می کنند.

لیلی ارمغان یکی از این بازیکنان می گوید، ادعا کننده‌گان به شمول خالده پوپلزی در باره ادعاهای شان اسناد و شواهد ندارند.

ارمغان که روز یکشنبه با رادیو آزادی صحبت می‌کرد گفت، اعضای تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان در برابر پوپلزی اعادۀ حیثیت خواهند کرد.

او افزود:

"خودم در کمپ تمرینی اردن حضور داشتم و لی چشم دیدی نداشتیم که با بازیکنان بدرفتاری شده باشد، اگر خالده ادعا می کند باید آن را ثبوت کند، خالده گفته که پای یکی از دختران مصدوم بود، اصلا چنین چیزی نبوده هیچ یک از دختران مصدوم نبودند، شانش بازی را نگرفته بودند به خاطر چه مصدوم شوند."

این بازیکن همچنان از اعلام فیفا و حکومت افغانستان برای بررسی این ادعاها استقبال کرده می گوید، امیدوار است تا بررسی ها همه جانبه صورت گیرد.

موفق به دریافت نظر کرام الدین کریم رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان در این باره نشدیم اما شفیع شاداب مسئول نشرات این فدراسیون ضمن این که ادعا های بدرفتاری جنسی را رد می کند می گوید، این ادعاها پس از آن بالا گرفته است که فدراسیون دو هفته پیش می‌خواست با بازیکنان زن تفاهمنامۀ رعایت حجاب اسلامی را به امضا برساند.

او افزود:

"دو هفته پیش تفاهمنامه‌ای را باید امضا می کردند تا بر اساس آن باید حجاب اسلامی را در جریان تمرینات و بازی‌های شان در خارج و داخل افغانستان رعایت کنند، تعدادی از این بازیکنان این تفاهمنامه را امضا نکردند و بعداً ادعاهای بی اساس را مطرح کردند."

خالده پوپلزی اما این گفته های فدراسیون فوتبال را رد می‌کند.

ادعا ها مبنی بر بدرفتاری های جنسی با برخی بازیکنان زن در تیم فوتبال افغانستان را فیفا و حکومت افغانستان جدی گرفته اند.

رئیس جمهور افغانستان در این باره به لوی سارنوالی هدایت داده تا ادعاهای مطرح شده را مورد بررسی قرار دهد.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور روز یکشنبه در جریان یک نشست خبری در کابل گفت:

شاه حسین مرتضوی
شاه حسین مرتضوی

​او افزود:

"بر اساس هدایت رئیس جمهور لوی سارنوالی دیروز کار خود را شروع کرد و آن ها هم اعلامیه داده‌اند و در همکاری با وزارت داخله کار می کنند، اقدامات که در مغایرت با فرهنگ و ارزش های اسلامی و قانونی باشد قابل قبول نیست، هر کس در هر سطح که باشد همراهش برخورد خواهد شد."

لوی سارنوالی افغانستان گفته است که برای آنان تا هنوز کسی شکایت نکرده و اما بر اساس آنچه روزنامه گاردین نشر کرده این اداره بررسی هایش را آغاز کرده است.

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت، از طرف اداره سارنوالی یک هیئت برای بررسی این ادعاها توظیف شده است.

به گفته وی، در صورت که عمل جرمی اتفاق افتاده باشد عاملین آن به محکمه کشانیده خواهند شد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG