لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۳ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۲۴

​​خواجه شفیق: اگر به ۲ خواست ما توجه نشود پارلمان موازی را اعلام می‌کنیم


ائتلاف کاندایدان دوره هفدهم ولسی جرگه می‌گویند که نتایج انتخابات ولسی جرگه برای آنان قابل قبول نیست.

ائتلاف کاندیدان دوره هفدهم ولسی جرگه می‌گویند که هرگاه آرای مراکز و محل‌های انتخاباتی بدون بایومتریک در سطح کشور باطل اعلام نشود، آرای رای دهنده‌گان باز شماری نشود، آن‌ها نتایج انتخابات را نپذیرفته و در برابر آن یک پارلمان موازی را اعلام می‌کنند.

اعضای این ائتلاف روز یکشنبه در یک نشست خبری در کابل، انتخابات ولسی جرگه ۲۸ میزان را مملو از تقلب خوانده و می‌گویند که به کمیسیون اجازه نمی‌دهند تا کاندیدان برنده متقلب را معرفی کنند.

خواجه شفیق رئیس ائتلاف کاندیدان دوره هفدهم ولسی جرگه در مورد گفت:

"هرگاه به دو خواست ما که یکی باز شماری آرا و دیگر تفکیک آرای بایومتریک و غیر بایومتریک می‌باشد، توجه نشود برعلاوه این‌که مظاهره بزرگ را راه اندازی می‌کنیم، راه‌ها و دروازه کمیسیون را مسدود کرده و پارلمان موازی را اعلام می‌کنیم."

آن‌ها تأکید کردند که کمیسیون مستقل انتخابات نتوانست انتخابات ولسی جرگه را مطابق به قانون و معیارهای ملی و بین المللی انتخابات برگزار نماید.

انتخابات ولسی جرگه به استثنای ولایت غزنی در سطح کشور در حدود بیست و یک هزار محل در ۲۸ میزان سال جاری برگزار شد.

از نتایج اعلام شده معلوم می‌شود که در انتخابات تا حدی زیاد چهره‌های جدید برنده شده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که انتخابات ۲۸ میزان سال جاری در حالی که نظریات نماینده‌گان جامعه مدنی و احزاب سیاسی در آن مد نظر گرفته شده و مطابق به قانون انتخابات برگزار گردید.

عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که هر کاندید و هرگروه که بالای پروسه انتخابات انتقاد دارد، اسناد و شواهد شان‌را با کمیسیون سمع شکایات شریک کنند.

او افزود:

"دلیل به تاخیر اعلام کردن نتایج انتخابات این بود که شفافیت به وجود آید، رای سیاه از سفید جدا شده در مجموع عدالت را تامین کنیم، این کمیسیون هیچ گاه سلیقه‌یی برخورد نکرده است و تلاش‌اش این بود که حق به حق‌دار سپرده شود."

این بار نخست نیست که پس از اعلام نتایج انتخابات کاندیدان ناراضی انتقاد می کنند بلکه پیش از این نیز در انتخابات های گذشته چنین اعتراضات صورت گرفته است.

برای انتخابات ولسی جرگه بیست و هشت میزان سال جاری در سطح کشور ۲۵۶۵ تن خود را کاندید کرده بودند که از این جمله ۲۵۰ تن‌شان برای احراز کرسی‌های ولسی جرگه برنده می شوند.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، در انتخابات ولسی جرگه بیش از ۴ میلیون تن رای شان را استعمال کرده بودند.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG