لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۰

ویسا: سخنان متیس امیدواری‌های ببار آمدۀ صلح را متأثر می‌سازد


روزنامه‌های چاپ امروز کابل موضوعات مختلف را به نشر سپرده‌اند.

  • ویسا

روزنامۀ ویسا در سرمقاله‌اش نوشته است، وزیر دفاع امریکا گفته آنان خواهان تأمین صلح در افغانستان هستند، اما در آن خروج نیروهای امریکایی شامل نیست.

در سرمقاله آمده‌است، این نظر مقامات پیشین امریکایی است، اما گفتگوهای اخیر امریکا با طالبان مسلح که امیدواری‌ها را ببار آورده چنین سخنان آنرا متأثر می‌سازد.

مقاله نویس نوشته‌است، این تبلیغات با روند گفتگوهای صلح که از سوی زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه وزارت خارجه امریکا آغاز شده همراه‌است که امریکا از جنگ افغانستان خسته شده و دیگر به‌خاطر بیرون شدن‌اش برنامه جدی دارد.

نشست‌های پیهم خلیل‌زاد با طالبان مسلح این ادعا را بیشتر تقویت کرده و یک فضای جدید ایجاد کرده، اما حالا سخنان اخیر جیمز متیس امیدواری‌های صلح را به آب می‌دهد.

  • مسیر

روزنامه مسیر یک مطلب را تحت عنوان سیاست خارجی حکومت وحدت ملی، دستآورد‌ها و کمبودی‌ها به چاپ رسانیده‌است.

در مطلب آمده‌است، از ایجاد حکومت وحدت ملی تا کنون حدود چهار سال می‌گذرد و در این مدت کشور با مشکلات امنیتی، اقتصادی و چالش‌های دیگر مواجه است.

نویسنده نوشته‌است در این میان سیاست خارجی یک بخشی بود که حکومت وحدت ملی علاوه بر برخی مشکلات دستآورد‌های هم داشته‌است.

نویسنده در ادامه گفته‌است، در مجموع سیاست خارجی افغانستان در زمان حاکمیت رئیس جمهور غنی بیشتر برخورد‌های دوگانه داشته که با وضعیت کنونی کشور وابسته‌است.

در مطلب این هم آمده‌است که سیاست خارجی بی‌ثبات و در برخی موارد نامتوازن هم است.

  • هیواد

روزنامۀ هیواد در یک مطلب نوشته‌است که گروه عدالت‌خواهی حفاظت از افراد ملکی در گزارش تازه‌اش که روز گذشته به نشر سپرده گفته‌است که تلفات افراد ملکی در ماه نوامبر در مقایسه با ماه اکتوبر میلادی ۵ درصد کاهش یافته‌است.

هیواد نوشته‌است که در ماه نوامبر در افغانستان ۲۱۳ افغان کشته و ۲۱۲ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در مطلب به نقل از این گزارش گفته شده‌است که در ماه اکتوبر ۲۳۷ فرد ملکی کشته و ۵۵۰ تن دیگر در افغانستان زخمی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG