لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۴ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۱۵

واشنگتن پُست: به نظر می رسد که گروه طالبان برای مصالحه عجله ندارد


  • واشنگتن پُست

در حالی که زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ امریکا در امور صلح افغانستان به پاکستان رسیده است، روزنامۀ واشنگتن پُست در مورد صلح افغانستان مطلبی را نشر کرده است.

روزنامۀ می نویسد، آقای خلیل‌زاد سفرش به تمامی منطقه را آغاز کرده تا حمایت از روند صلح افغانستان را جلب کند، اما به نوشتۀ روزنامه، به نظر می رسد که گروه طالبان برای مصالحه عجله ندارد.

روزنامه می نویسد، زمانی که هفته گذشته محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در نشست ژینو طرحی را در مورد گفتگوهای صلح پیشکش کرد، واکنش طالبان ناامید کننده بود.

روزنامه نوشته است، طالبان آقای غنی را ناتوان خواندند و مذاکرات صلح با مقامهای افغان را هم ضیاع وقت دانستند.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ امریکا در امور صلح افغانستان
زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ امریکا در امور صلح افغانستان

روزنامه می نویسد، حکومت افغانستان نسبت به مصالحه خوشبین است، اما طالبان به گونۀ مداوم مناطق را تحت کنترول خود می آوردند و بر کابل، پایتخت افغانستان حمله می کنند.

به نوشتۀ روزنامه، طالبان در نشست مسکو تا حد زیاد دست بالا داشتند و اما خواست عمدۀ آنها عوض نشده است.

واشنگتن پُست: طالبان به گونۀ مداوم مناطق را تحت کنترول خود می آوردند و بر کابل حمله می کنند.

روزنامه می نویسد، یکی از خواستهای طالبان، خروج نیروهای بین المللی از افغانستان است و دیگر اینکه نظام شرعی به زعم خود شان حکمفرما شود.

در ادامه آمده است که جنگجویان سطح پایین این گروه از جنگ خسته شده اند و خواهان پایان یافتن این جنگ هستند.

روزنامه می نویسد، که افغانهای عادی هم دیگر با طالبان همدردی ندارند.

  • نیویارک تایمز

اتهامها در بارۀ سوء رفتار جنسی با برخی از اعضای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان توجه روزنامۀ نیویارک تایمز را بخود جلب کرده است.

روزنامه بریتانیایی گاردین روز جمعه گزارش داد که چهره های مربوط به این تیم اتهام وارد کرده اند که با آنها از سوی شماری از مقامها به شمول رئیس این فدراسیون و تعدادی از مربیان، سوء رفتار جنسی در داخل افغانستان به شمول مقر فدراسیون فوتبال و نیز در یک کمپ آموزشی در اردن در ماه فبروری صورت گرفته است.

نیویارک تایمز به نشست روز دوشنبه اشاره کرده است که در آن محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان دستور تحقیق در مورد این گزارش را داد.

کرام الدین کرام، رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان
کرام الدین کرام، رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان

آقای غنی اتهام وارد شده را تکان دهنده و غیر قابل تحمل خوانده است.

روزنامه به نقل از خالده پوپلزی، مدیر سابق تیم ملی فوتبال زنان افغانستان نوشته است که کرام الدین کرام، رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان دختران تیم فوتبال را در اتاقی در دفتر کارش مورد آزار و اذیت قرار داده است.

به نوشتۀ روزنامه، پوپلزی گفته است، زمانی که دختران به کرام الدین کرام می گفتند که از وی شکایت می کنند، آنها را لت و کوب می کرد.

نیویارک تایمز: فدراسیون فوتبال افغانستان ادعا کرده است که از حمایت دختران در تیم ملی فوتبال این کشور برخوردارست.

اما سید علی رضا آقازاده، سکرتر جنرال فدراسیون فوتبال افغانستان روز شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت: " چنین اتهامها بی اساس اند و ما درین مورد تحقیقات کامل انجام می دهیم.”

این فدراسیون ادعا کرده است که از حمایت دختران در تیم ملی فوتبال این کشور برخوردارست.

نیویارک تایمز نوشته است، نه در یک اعلامیۀ فدراسیون بین المللی فوتبال درین پیوند و نه هم از سوی مقامهای افغان درخواست برکناری آقای کرام از وظیفه اش مطرح شده است.

XS
SM
MD
LG