لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۰۱

علیزاده: جنگ در افغانستان جنبه دینی و مذهبی نداشته بلکه ابعاد استخباراتی دارد


آرشیف/ عکس از سال ۲۰۱۱

شورای حمایت از ارزش‌های اسلامی و جهادی با تقبیح کردن کشتار عالمان دین می‌گوید که جنگ جاری در افغانستان هیج جنبه دینی و مذهبی ندارد.

شورای حمایت از ارزش های اسلامی و جهادی می‌گوید، هر گروهی که در افغانستان جنگ می کند و سبب کشتار مردم بیگانه می شود اصلاً دین اسلام را مطالعه نکرده‌است.

احمد الرحمان علیزاده یکی از اعضای این شورا روز پنجشنبه «۱۵ قوس ۱۳۹۷» به خبرنگاران گفت که جنگ در افغانستان جنبه دینی و مذهبی نداشته بلکه ابعاد استخباراتی دارد.

او افزود:

"جنگ جاری در افغانستان جنگ استخباراتی است از نگاه دینی و مذهبی هیچ جواز ندارد در دین اسلام نیامده که انسان‌های بیگناه قتل شوند کودکان یتیم شوند و خون کسی بریزد."

شورای حمایت از ارزش های اسلامی و جهادی که به نقل از اعضای آن توسط عالمان دین بی طرف و غیر وابسته ایجاد شده است حمله بر علما و ارزش های دینی و اسلامی را تقبیح کرده و آن را ناروا عنوان کردند.

این در حالیست که حدود دو هفته قبل در یک نشست عالمان دین در کابل حمله انتحاری صورت گرفت.

ده‌ها کشته در یکی از مرگبارترین حملات کابل
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

وزارت داخله افغانستان می گوید که در این حمله ۵۰ حدود تن کشته و در حدود ۸۳ تن زخمی شدند.

این حمله به سطح ملی و بین المللی تقبیح شد.

چند روز پس از این حمله عبدالبصیر حقانی رئیس شورای علمای کابل نیز توسط افراد مسلح نا شناس کشته شد.

تا کنون مسئولیت این دو حمله را هیچ گروهی بر عهده نگرفته است.

این بار نخست نیست که عالمان دین در افغانستان جنگ جاری این کشور را ناروا عنوان می کنند بلکه قبل از این نیز شورای عالمان افغانستان بارها جنگ جاری این کشور را استخباراتی و غیر مشروع عنوان کرده اند.

در این حال گلرحمان قاضی رئیس شورای صلح و نجات افغانستان می گوید که اگر افغان‌ها از تدبیر کار نگرفته و جنگ جاری را مهار نکنند ممکن جنگ جاری این کشور گسترده تر شده و ابعاد بین المللی پیدا کند.

گل‌الرحمن قاضی
گل‌الرحمن قاضی

او افزود:

"یگانه راه پایان جنگ در افغانستان آشتی و هم پذیری خود افغانها است تا دست های استخباراتی کوتاه شده و افغانها در صلح زنده‌گی کنند."

مولوی فضل الکریم رئیس مساجد وزارت حج و اوقاف افغانستان نیز جنگ جاری این کشور را جنایت خوانده و تاکید کرده است، هر آن کسی که جنگ را در افغانستان رهبری می کند مطمین باشد که آتش آن به خانه های آنان نیز خواهد رسید.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG