لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۲

زنده‌گی مرتضی احمدی علاقمند لیونل میسی با چه مشکلات روبه‌رو است؟


مرتضی خود را میسی افغانستان خطاب می کند
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

مرتضی خود را میسی افغانستان خطاب می کند

مرتضی احمدی کودک افغان که علاقمندی‌اش به لیونل میسی ستاره ورزش فوتبال در سال ۲۰۱۶ میلادی جهان را به وجد آورد، رویایش این بود که با این ستاره ارجنتاینی فوتبال جهان ملاقات کند.

مرتضی احمدی اینک هفت سال دارد و به مثابه یکی از هزاران افغان بی‌جا شده در اثر جنگ‌ها، در کابوس زنده‌گی می کند.

مرتضی و خانواده‌اش با صدها تن دیگر خانه و کاشانه شان را در ماه نومبر در جنوب ولایت غزنی زمانی ترک کردند که طالبان مسلح بر آن منطقه که در گذشته امن محسوب می شد، حمله بردند.

به نوشته آژانس خبری فرانس پرس، اینک خانواده مرتضی احمدی با هراس از این که احتمال دارد طالبان فرزند مشهور آن‌ها را هدف قرار دهد، همراه با هزاران بی‌جا شده دیگر افغان دور از خانه و کاشانه‌شان زنده‌گی می کنند.

یک عکس مرتضی احمدی در سال ۲۰۱۶ میلادی در شبکه‌های اجتماعی نشر شد که در آن مرتضی پیراهنی را به تن داشت که از یک خریطه پلاستیکی با نوارهای آبی و سفید ساخته شده و روی آن نمبره "ده" و نام لیونل میسی ستاره ارجنتاینی فوتبال جهان نوشته شده بود.

مرتضی با مسی دید
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

این عکس مرتضی احمدی را در سطح جهان مشهور ساخت.

غوغا در شبکه‌های اجتماعی توجه لیونل میسی را به این کودک افغان معطوف ساخت و این ستاره فوتبال جهان با مرتضی احمدی در قطر ملاقات کرد.

لیونل میسی که سفیر حسن نیت اداره یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد محسوب می شود به مرتضی احمدی پیراهن امضا شده خود را و یک توپ فوتبال نیز اهدا کرد.

اما لحظات خوشی این کودک افغان زیاد هم دوام نکرد، آژانس خبری فرانس پرس اخیراً با خانواده مرتضی در یک اتاق محقری ملاقات کرده است که آنها از یک خانواده فقیر دیگر به کرایه گرفته اند و در آن زنده‌گی می کنند.

شفیقه احمدی مادر مرتضی می‌گوید، آنها با هراس در شب حمله طالبان بر ولسوالی جاغوری در ولایت غزنی با شنیدن صدای فیرها، مجبور به ترک خانه‌ شان شدند.

سازمان ملل متحد می گوید که در ماه نومبر حدود چهار هزار خانواده از غزنی بی‌جا شده اند.

در ماه نومبر حدود چهار هزار خانواده از غزنی بی‌جا شده اند.

به نوشته آژانس خبری فرانس پرس، با وصف آن که نیروهای افغان طالبان را از ولسوالی جاغوری بیرون رانده اند، اما خانواده مرتضی می گوید که دیگر آنجا مصئون نیست.

به گفته شفیقه احمدی مادر مرتضی، خطر برگشت دوباره طالبان به ولسوالی جاغوری خیلی زیاد است و برگشت دوباره به آنجا یک گزینه محسوب نمی شود.

XS
SM
MD
LG