لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۲۵

کمیسیون انتخابات تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد آرای کابل را رد کرد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی برباطل اعلام کردن آرای انتخابات کابل را رد کرده و آن‌را بی بنیاد خواند.

چند ساعت پس از اعلام کمیسیون شکایات انتخاباتی در خصوص ابطال آرای انتخابات حوزه کابل حالا کمیسیون مستقل انتخابات در برابر این تصمیم عکس العمل نشان داده و آن‌را بی بنیاد خواند.

این کمیسیون در عکس العمل به تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلامیه را به نشر رسانده و این کار کمیسیون شکایات انتخاباتی را غیر قانونی خواند.

این اعلامیه که توسط حفیظ الله هاشیمی یکی از کمیشنران این کمیسیون به خوانش گرفته شد در بخش از آن چنین آمده بود.

حفیظ الله هاشیمی
حفیظ الله هاشیمی

او افزود:

"کمیسیون مستقل انتخابات باورمند است که تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی سیاسی، احساساتی و غیر واقعه بینانه بوده و بنیاد قانونی ندارد، این کمیسیون تصمیم عجولانه بی بنیاد، سیاسی و غیر قانونی کمیسیون شکایات انتخاباتی را شدیداً رد کرده و آن‌را معامله به آرای پاک مردم کابل می‌داند."

گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات ناوقت روز پنجشنبه گفت کمیسیون شکایات انتخاباتی این کار را بدون مشوره با آن‌ها انجام داده است.

آقای صیاد گفت باز شماری آرای کابل ادامه داشته و تا حال نتایج ابتدایی ۲۰ ولایت اعلام شده و تا هفته آینده نتایج ابتدایی همه ولایات اعلام خواهد شد.

این در حالیست که پیش از چاشت امروز کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان، پس از بررسی شکایات، تخلفات و جرایم انتخاباتی در حوزه کابل آرای این ولایت را باطل اعلان کرد و افزود که کمیسیون انتخابات مطابق قانون مکلف است تا انتخابات مجدد را در این ولایت برگزار کند.

علی رضا روحانی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که در کنار باطل شدن آرای حوزه کابل، احمد شاه زمان زی رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات، اول الرحمن رودوال رئیس پیشین امور انتخاباتی کابل، زمری قلمیار رئیس عملیات ساحوی این کمیسیون، عبدالعزیز صمیم معاون عملیاتی و سید ابراهیم سادات رئیس تکنالورژی معلوماتی این کمیسیون از وظایف‌شان منفصل و پس از بررسی، نتایج دوسیه‌های نیز اعلان خواهد شد.

این کمیسیون می گوید که این تصمیم نهایی و غیر قابل تغییر است.

هرچند کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی را درخصوص باطل ساختن آرای حوزه کابل بربنیاد اسناد و مدارک استوار نمی‌داند اما کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته است که این تصمیم مستند به اسناد و مبتنی بر مبنای حقوقی و قانونی اتخاذ شده‌است.

  • تلاش کردیم نظر کمیسیون شکایات انتخاباتی را در خصوص اظهارات مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات داشته باشیم مگر موفق نشدیم.

اما علی رضا روحانی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی صبح روز پنجشنبه در خصوص تصمیم این کمیسیون به وضاحت گفت:

او افزود:

"به منظور تحقق احکام بند دو ماده دوم و ماده پنجم قانون انتخابات و بر اساس حکم فقره ۵ ماده ۹۴ قانون انتخابات با در نظر داشت اسناد، مدارک و دلایل مذکور در مستندات این تصمیم، آرای انتخابات ۲۸ و ۲۹ میزان سال ۱۳۹۷ حوزه انتخاباتی کابل باطل است."

این در حالیست که کمیسیون مستقل انتخابات همچنان در خصوص انفصال کارمندان از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی انتقاد کرده و می گوید این کار مطابق به قانون از صلاحیت های کمیسیون انتخابات میباشد.

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات تاکید میکنند که نهاد های ذیدخل در انتخابات مصالح اولیای کشور را در نظر گرفته و با روند های ملی مانند روند انتخابات بازی ننمایند.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG