لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳۰ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۰۳

دنیا: سفر شاه محمود قریشی به کابل با حمله اخیر بی‌ارتباط نبوده‌است


تلاش‌های صلح، حملۀ اخیر در شهر کابل و شدت جنگ در افغانستان از عناوین مهم روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

  • دنیا

روزنامۀ دنیا در سرمقاله‌اش زیر عنوان صلح و حملات خونین، نوشته‌است که با توجه به تلاش‌های اخیر صلح مردم امیدوار هستند که یک خبر خوش بشنوند.

سرمقاله نویس گفته که همزمان با افزایش تلاش‌های صلح درگیری‌ها نیز به هدف امتیاز گیری‌های بیشتر شدت یافته که قربانی آن افراد ملکی هستند.

سرمقاله نویس نوشته که سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل و حمله بر معینیت ورثه شهدا و معلولین بی‌ارتباط نبوده‌است.

سرمقاله نویس می‌گوید که در جنگ جاری صرف افغان‌ها نه، بلکه به شمول پاکستان کشورهای بیشتر در آن نیز دخیل هستند.

سرمقاله نویس با اشاره به تعهد وزیر خارجه پاکستان مبنی به حاضر ساختن طالبان به میز مذاکره با حکومت افغانستان نوشته که ممکن این گروه به آتش‌بس نیز حاضر شود.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله‌اش نوشته که حمله اخیر در شهر کابل چه پیام دارد، نویسنده سرمقاله گفته که این حمله در حالی صورت می‌گیرد که گفتگوهای صلح نسبت به هر زمان دیگر بیشتر شده‌است.

سرمقاله نویس می‌گوید، هرچند تا هنوز کدام گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته، اما سرمقاله نویس گفته که همچو حملات را در گذشته طالبان انجام داده‌اند.

سرمقاله نویس نوشته‌است که این حمله یک پیام واضح دارد و آن این که نهاد‌های کشفی و استخباراتی این کشور توان جلوگیری همچو حملات را ندارند.

  • مسیر

روزنامه مسیر نیز در سرمقاله‌اش به همین موضوع پرداخته و گفته است که جز طالبان کدام گروه دیگر نمی‌تواند چنین حملات را انجام دهد.

سرمقاله نویس گفته‌است، هرچند داعش نیز بعضاً چنین حملات را انجام داده، اما این گروه نیز مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته‌است.

به باور سرمقاله نویس، حملۀ اخیر در شهر کابل نشان داد که استخبارات بی‌گانه به‌خاطر پیشبرد جنگ در افغانستان اسلحه و گروه‌های زیادی دارد و برای رسیدن به اهداف‌شان می‌توانند کارهای زیادی انجام دهند.

سرمقاله نویس این پرسش را نیز مطرح کرده که اگر با طالبان صلح صورت گیرد، از فعالیت گروه‌های دیگر باید چگونه جلوگیری کرد؟

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در مطلبی در صفحه نخست‌اش نوشته است که گروه‌های تروریستی هرگز ار راه ایجاد دهشت و هراس افگنی به اهداف‌شان دست نخواهند یافت.

XS
SM
MD
LG