لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۵۶

نیویارک تایمز:دونالد ترامپ فشارها برای مذاکرات صلح افغانستان را افزایش داده‌است


  • نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز در آغاز یک تحلیل نوشته است: در حالیکه اداره دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا فشار ها برای مذاکرات صلح در افغانستان را افزایش داده، انتخابات ریاست جمهوری این کشور شاید به تعویق بیافتد.

مقام های افغان علت تاخیر را نبود آماده گی های تخنیکی عنوان کرده اند اما نیویارک تایمز نوشته که اداره دونالد ترمپ تحمل پذیری اش را در برابر طویل ترین جنگ این کشور از دست داده و فشار ها برای گفتگو های صلح را در افغانستان بیشتر ساخته است.

به تحلیل روزنامه، اگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تعویق بی افتد، برای زلمی خلیل‌زاد نماینده امریکا برای صلح افغانستان که بار ها با طالبان دیدار کرده، فرصت بیشتر خواهد داد تا به یک توافق نزدیک شود.

نیویارک تایمز :خلیل‌زاد تلاش دارد تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری، توافقنامه صلح حاصل شود.
نیویارک تایمز :خلیل‌زاد تلاش دارد تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری، توافقنامه صلح حاصل شود.

نیویارک تایمز همچنان نوشته که خلیل‌زاد خیلی تلاش دارد تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری، توافقنامه صلح حاصل شود.

در ادامه آمده که احزاب مخالف برای برگزاری انتخابات در ماه اپریل پافشاری میکنند اما برخی دیگر از اعلام تاخیر انتخابات به روز چهارشنبه، به صورت محتاطانه ابراز خوشبینی کردند که شاید در کنار تلاش های صلح، زمان بیشتر، از تقلب احتمالی در انتخابات جلوگیری کند.

  • روزنامه وال ستریت ژورنال

روزنامه وال ستریت ژورنال هم نوشته که تاخیر در انتخابات شاید به قصد تلاش ها برای رسیدن به توافق صلح پس از جنگ هفده ساله افغانستان صورت گیرد.

روزنامه به نقل از مقام های امریکایی و آگاهان سیاسی نوشته که در ماه های گذشته استدلال کرده اند، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یک اخلال و حتی مانع در برابر رسیدن به یک توافق صلح به شمار میرود.

وال ستریت ژورنال: تاخیر در انتخابات شاید به قصد تلاش ها برای رسیدن به توافق صلح صورت گیرد.

آنها به تاخیر و حتی لغو انتخابات هم اشاره کرده اند.

وال ستریت ژورنال به نقل از یکی از افراد نزدیک به طالبان نوشته که برگزاری انتخابات و آغاز کار رئیس جمهور تازه برای پنج سال دیگر، تنها جنگ را طولانی می سازد.

در ادامه به تجربه انتخابات پارلمانی افغانستان در ماه اکتوبر اشاره شده که در آن بی نظمی و بی تجربه گی کارمندان انتخابات، نبود فهرست های رای دهنده گان و تاخیر در گشایش مراکز رای دهی زیاد بود.

مقام های امریکایی و آگاهان سیاسی: انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یک اخلال و حتی مانع در برابر رسیدن به یک توافق صلح به شمار میرود.
مقام های امریکایی و آگاهان سیاسی: انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یک اخلال و حتی مانع در برابر رسیدن به یک توافق صلح به شمار میرود.

به نوشته وال ستریت ژورنال، همین چالش ها و بی نظمی ها باعث شد که تمامی آرای ولایت کابل از سوی کمیسیون شکایت های انتخاباتی باطل اعلام شد اما سپس در مورد بازشماری آرا توافق صورت گرفت.

سکات ووردین آگاه امور افغانستان در انستیتوت صلح واشنگتن به روزنامه گفته است: انتخابات پارلمانی افغانستان در مقایسه با چند انتخابات گذشته، با مشارکت کمتر مردم همراه شد و شمار مراکز باز رای دهی نیز کم بود.

به گفته آقای ووردین، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیاز دارد راه های را در یابد که در همکاری با نیرو های امنیتی، رهبران سیاسی و بزرگان قومی، دسترسی مردم به رای دهی بیشتر شود.

XS
SM
MD
LG