لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۰ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۲۴

وزارت دفاع: عملیات تهاجمی نیروهای افغان روی سه هدف افزایش یافته‌است


آرشیف، حمله هوایی توسط هلیکوپتر نیروهای افغان در ولایت فاریاب
آرشیف، حمله هوایی توسط هلیکوپتر نیروهای افغان در ولایت فاریاب

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، عملیات تهاجمی بر ضد جنگجویان گروه‌های طالبان و داعش نتیجه خوب داده و در این عملیات تعداد زیادی از قوماندانان مهم و جنگجویان این گروه‌ها کشته شده‌اند.

غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع افغانستان دیشب به رادیو آزادی گفت، عملیات تهاجمی روی سه هدف افزایش یافته است.

آرشیف، غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در جریان یک کنفرانس خبری در کابل
آرشیف، غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در جریان یک کنفرانس خبری در کابل

وی گفت:

"چند مسئله اند، یکی این که ما رقم تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی خود را کاهش بدهیم، دوم جنگ را در جای ببریم کهرهبری، همآهنگی و منابع مالی طالبان در آنجا باشند تا نابود ساخته شوند و سوم رهبران آن‌ها، کسانی‌که در پروسه صلح مزاحمت ایجاد می‌کنند را زیر فشار آورده تا آن‌ها به روند صلح بپیوندند و یا کشته شوند."

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان افزود، نیروهای افغان در ظرف یک و نیم ماه گذشته صدها جنگجوی گروه‌های طالبان و داعش را بشمول ۱۵ قوماندان مهم آن‌ها، کشته ‌اند.

همزمان، قوماندان عمومی نیروهای هوایی افغانستان می‌گوید، قوای هوایی در حملات تهاجمی کنونی بر ضد جنگجویان مسلح مخالف حکومت نقش مهمی را بازی کرده‌اند.

جنرال محمد شعیب دیشب در مصاحبه با رادیو آزادی گفت، در چند هفته گذشته بر ضد مواضع جنگجویان مخالف صدها حملات هوایی را انجام داده‌اند.

جنرال شعیب در ادامه گفت، قوای هوایی افغان اکنون اکثر عملیات‌ها را به تنهایی انجام می‌دهند و در صورتی ضرورت از نیروهای بین‌المللی کمک می‌خواهند.

وی افزود:

"اکثریت عملیات‌های ما مستقلانه بوده و در حالت‌های خاص که ضرورت باشد، ما از آن‌ها کمک درخواست می‌کنیم و آن‌ها ما را کمک می‌کنند. در مورد همآهنگی باید بگویم که نمایندگان امریکا و ائتلاف در سوق اداره ملی ما در اوپراسیون وزارت دفاع، عضویت دارند."

به گفته قوماندان عمومی نیروهای هوایی افغانستان، اگر نیروهای زمینی به همکاری نیاز داشته باشد، قوای آن‌ها شب و روز عملیات می‌کنند.

نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در حالی عملیات تهاجمی بر علیه شورشیان ضد دولت را افزایش داده‌اند که تلاش‌های وسیع دیپلوماتیک برای تأمین صلح در افغانستان تسریع بخشیده شده‌اند.

به این سلسله قرار است در ماه جنوری یک نشست دیگر در ارتباط به گفتگوهای صلح در عربستان سعودی برگزار شود.

XS
SM
MD
LG