لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

کمیسیون مستقل حقوق بشر می خواهد تا وضیعت زنان ورزشکار را ارزیابی کند


لوگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از بررسی موارد خشونت و بدرفتاری‌های جنسی با زنان در تمام فدراسیون‌های ورزشی این کشور خبر می‌دهد.

به دنبال نشر گزارش‌ها در باره ادعای آزار و اذیت جنسی برخی بازیکنان تیم ملی فوتبال دختران افغانستان، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید، موارد خشونت و آزار و اذیت جنسی با زنان را در تمام فدراسیون‌های ورزشی بررسی می‌کند.

بلال صدیقی سخنگوی این کمیسیون روز شنبه به رادیو آزادی گفت، کمیسیون مستقل حقوق بشر می خواهد تا وضیعت زنان ورزشکار را در فدراسیون‌ها ارزیابی کند.

بلال صدیقی سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر
بلال صدیقی سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر

او افزود:

"همکاران ما یک فورم خاص تهیه کرده اند تا تمام فدراسیون‌های ورزشی و المپیک را به گونه عمومی ارزیابی کنند و وضعیت ورزشکاران زن از هر نگاه مورد ارزیابی قرار گیرند تا معلوم شود که در برابر زنان ورزشکار خشونت و آزار و اذیت قرار دارد یا نه، اگر باشد ما اقدامات خود را می کنیم و طرح خود را به دولت ارائه خواهیم کرد."

آقای صدیقی می‌گوید، ادعای آزار و اذیت جنسی برخی بازیکنان دختر در فدراسیون فوتبال افغانستان کمیسیون حقوق بشر را نگران کرده و کمیسیون این قضیه را به گونه جدی بررسی خواهد کرد.

این در حالی است که ماه گذشته روزنامه بریتانیایی گاردین به نقل از برخی بازیکنان تیم ملی فوتبال دختران افغانستان گزارش داد که از سوی برخی مقام‌های فدراسیون فوتبال این کشور علیه برخی بازیکنان بدرفتاری جنسی صورت گرفته است.

پس از نشر این گزارش محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به لوی سارنوالی هدایت داد تا این ادعا را بررسی کند.

بالافاصله لوی سارنوالی در این باره هیئتی را توظیف کرد و هیئت موظف در اولین اقدام وظایف رییس و چهار مقام ارشد فدراسیون فوتبال را تعلیق کرد.

همچنان فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) نیز به دنبال بررسی‌هایش در این باره کرام الدین کریم رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان را برای سه ماه از فعالیت در بخش فوتبال محروم کرد.

از سوی هم دو روز پیش روزنامه گاردین بار دیگر به نقل از برخی بازیکنان تیم ملی فوتبال دختران افغانستان گزارش تکان دهنده را در باره تجاوز جنسی رئیس فدراسیون فوتبال بالای برخی بازیکنان به نشر رساند.

نشر این گزارش انتقادات تندی را علیه کرام الدین کریم رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان در صفحات اجتماعی به همراه داشته است.

یک روز بعد از نشر این گزارش لوی سارنوالی افغانستان کرام الدین کریم رئیس، نادر عالمی مسئول کمیته دروازه بانان، علی رضا آقا زاده سکرتر جنرال، عبدالصبور ولی زاده مسئول ارتباطات ولایتی و رستم یک کارمند دیگر فدراسیون فوتبال این کشور را ممنوع الخروج اعلام کرد.

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی روز شنبه به رادیو آزادی گفت، هیئت موظف تا حال از بیش از ۲۵ تن تحقیق انجام داده و از اتاق‌های مخصوص ویدویو و تصاویری هم به دست آمده که بر اساس ادعا در آن از دختران استفاده‌های جنسی صورت می گرفته است.

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان
جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان

در همین حال روبینا همدرد مسئول کمیته عدالت خواهان شبکه زنان می گوید، اگر در قضیه آزار و اذیت و تجاوز جنسی در فدراسیون فوتبال عدالت تامین نشود، عواقب بدی به دنبال خواهد داشت.

او افزود:

"بدبختانه فعلاً مشاهده می کنیم که در این بخش تا چه حد به اذهان مردم ضربه وارد شده که جبران کردن آن کار دشوار خواهد بود، امیدواری این است که در این قضیه عدالت تامین شود، اگر عدالت تامین نشود یک ضرر‌اش این خواهد بود که از این پس کسی صدای خود را بلند نخواهد کرد و ضرر دوم هم این خواهد بود که کسی اعتماد نمی کند تا دختر خود را به بیرون از خانه اجازه دهد."

خانم همدرد می گوید، گزارش جدید روزنامه گاردین نشان می دهد که آزار و اذیت جنسی دختران در فدراسیون فوتبال وجود داشته و به گفته وی، امیدواری‌ها این است تا هیئت حقیقت یاب هر چه زودتر نتایج بررسی‌ها را با مردم شریک کند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG