لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۵۲

لانگ وار ژورنال: طالبان باز هم از گفتگو با حکومت افغانستان خودداری کردند


  • لانگ وار ژورنال

نشریه لانگ وار ژورنال در شمارۀ اخیر خود تحت عنوان "طالبان باز هم به‌طور آشکار از گفتگو با حکومت افغانستان خودداری کردند" مطلبی را به نشر رسانیده در بخشی از آن می‌نویسد؛ طالبان گزارش‌های را رد کردند که گویا نماینده‌گان سیاسی آن‌ها با حکومت افغانستان ملاقات خواهند کرد.

نشریۀ لانگ وار ژورنال به یک اعلامیۀ طالبان اشاره می‌کند که در آن گفته شده‌است، گزارش‌های که گویا نماینده‌گان امارت اسلامی در شهر جده در عربستان سعودی با نماینده‌گان حکومت افغانستان گفتگو خواهد کرد، صرف آوازه اند و تأکید می‌شود که در موقف این گروه در قبال حکومت افغانستان تغییر نیامده‌است.

به نوشته لانگ وار ژورنال، طالبان هم‌چنان گفته‌اند گفتگو با ایالات متحدۀ امریکا را با جدیت پیش می‌برند تا به‌گفته آن‌ها اشغال افغانستان پایان یابد.

یک عضو شورای کویته گروه طالبان به آژانس خبری رویترز گفته‌است که آن‌ها در ماه جنوری سال آینده میلادی با مقامات امریکایی در عربستان سعودی ملاقات خواهند کرد تا روی مسایلی بحث شود که در نشست اخیر در ابوظبی در مورد آن به نتیجه نرسیده‌اند.

این رهبر طالبان که از افشای نامش خودداری شده هم‌چنان گفته است، باید به همه جوانب روشن باشد که ما با حکومت افغانستان گفتگو نمی‌کنیم.

به نوشته نشریۀ لانگ وار ژورنال، طالبان در مورد اجلاس هژدهم دسمبر در ابوظبی گفته بودند که با نماینده‌گان حکومت افغانستان که به این اجلاس آمده‌اند، گفتگو نمی‌کنند، صرف با نماینده‌گان امریکا به خاطر آن صحبت می‌کنند که اجندای اصلی بحث‌ها روی حضور نظامی امریکا در افغانستان می‌چرخد.

با وصف تشدید تلاش‌های صلح، اما در میدان‌های جنگ در افغانستان تغییر مشاهده نمی‌شود و این نکته نگرانی افغان‌های را در مورد تشدید جنگ‌ها در سال آینده افزایش داده‌است.

  • دیلی میل

روزنامه بریتانیایی دیلی میل با اشاره به وضعیت امنیتی در افغانستان می‌نویسد؛ افغان‌ها به این عقیده‌اند که وضعیت هر روز بدتر می‌شود و تخمین می‌کنند که سال ۲۰۱۹ میلادی خونین‌ترین سال نسبت به سال‌های پیشین خواهد بود.

به نوشته روزنامه دیلی میل افغان‌های معمولی که قربانیان اصلی جنگ اند، با در نظرداشت وضعیت جاری به آیندۀ‌شان خوشبین نیستند.

روزنامه از قول محمد حسین یک باشندۀ کابل می‌نویسد که گفته است، وضعیت هر روز خراب‌تر از روز قبل می‌شود، امنیت پنج‌سال قبل، دیگر وجود ندارد.

ذبیح‌الله شیرزاد یک باشنده دیگر کابل می‌گوید، سال خونین مانند سال ۲۰۱۸ را به‌خاطر ندارد و تخمین می‌کند که سال ۲۰۱۹ میلادی خونین‌تر از آن باشد.

به نوشته روزنامۀ دیلی میل نشانه‌های زیاد دیده می‌شود که نیروهای امنیتی افغانستان با وصف دادن قربانی‌های زیاد در برابر مخالفان مسلح زیاد پیشرفت نکرده و از جانب دیگر تلفات افراد ملکی در افغانستان نیز در نیمۀ سال جاری به طور بی‌سابقه افزایش یافته‌است.

XS
SM
MD
LG