لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
شنبه ۲۵ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۳۳

ویسا: یک سال دیگر هم با همراهی باروت گذشت


برخی روزنامه‌های کابل

یک بخشی از بحث‌های مهم روزنامه‌های امروز کابل را آغاز سال جدید میلادی و پیشرفت‌های اخیر در پیوند به صلح اختصاص داده‌است.

  • ویسا

روزنامۀ ویسا نوشته است که یک سال دیگر هم با همراهی باروت گذشت و سال ۲۰۱۸ میلادی یکی از خونین‌ترین سال‌ها از آغاز جنگ علیه تروریزم در افغانستان خوانده شده‌است.

روزنامه با اشاره به برخی ارقام نشر شده نوشته است که بر اساس یک گزارش پنتاگون در ۹ ماه سال گذشته میلادی نیروهای خارجی بیش از ۵۰ هزار بمب استفاده کرده‌اند و جمعاً ۴۰ هزار افغان از بین رفته‌است.

روزنامه نوشته‌است، حکومت وحدت ملی که در تشکیل‌اش با اختلافات شدید مواجه بود از امنیت گرفته تا خدمات اجتماعی در همه عرصه‌ها ناکام بوده‌است.

روزنامه با اشاره به انتخابات ولسی جرگه نوشته‌است که این بدترین تجربه از نگاه تقلب و تخلف در یک و نیم دهه گذشته بود که نتایج آن پس از ۷۵ روز هم اعلام نشده است.

  • دنیا

روزنامه دنیا نوشته‌است که ۲۰۱۹ در حالی آغاز شد که سال ۲۰۱۸ همراه با مشکلات امنیتی سیاسی و اقتصادی بود و روزانه به طور اوسط به ۱۷ فرد ملکی تلفات وارد می‌شد.

روزنامه در ادامه با اشاره به برخی حادثات مهم سال ۲۰۱۸ نوشته‌است که در این سال از یک‌سو مخالفین مسلح حکومت حملات‌شان را در ولایات افزایش داد و از سوی دیگر نیروهای خارجی هم حملات هوایی‌شان را به طور چشمگیر بیشتر ساخت و در سال گذشته در مناطق مختلف افغانستان حدود شش هزار بمب که یکی از عوامل مرگ افراد ملکی تلقی می‌شود، استفاده شد.

روزنامه هم‌چنان نوشته است که پس از جنگ ۱۷ ساله امریکا در افغانستان در سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز گفتگو امریکا با طالبان و مطرح شدن موضوع خروج نصف نیروهای این کشور از افغانستان از موضوعات مهم دیگر این سال اند.

  • افغانستان تایمز

روزنامه افغانستان تایمز که به زبان انگلیسی نشر می‌شود نوشته‌است سال ۲۰۱۸ از روز نخست با مشکل امنیتی مواجه بود و در طول این سال شمار زیاد از افراد ملکی کشته شده‌اند، اما این روزنامه هم‌چنان گفته که سال گذشته برخی دستآوردهای مهم را هم داشته‌است.

به نقل از این روزنامه، آغاز کار پروژۀ تاپی، افتتاح دهلیزهای هوایی به هدف ایجاد سهولت‌ها در بخش صادرات و واردات افغانستان، تلاش‌های هند به هدف افزایش صادرات و واردات افغانستان از بندر چابهار و افتتاح راه لاجورد از دستآوردهای مهم سال ۲۰۱۸ عنوان می‌شود.

تلاش‌های جاری در پیوند به صلح افغانستان موضوع مهم دیگریست که روزنامه‌های چاپ امروز کابل در مورد آن بحث‌های طولانی نموده‌اند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی مطلبی را در خصوص اظهارات مقامات ایرانی در رابطه به دیدار شان با نماینده‌گان طالبان نشر کرده و نوشته‌است که معین وزارت خارجه ایران روز یکشنبه با نماینده‌گان طالبان در تهران ملاقات داشته‌است.

روزنامه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ایران نوشته‌است که هدف مهم این دیدار تعیین مواردی برای گفتگو میان گروه طالبان و حکومت افغانستان بوده‌است.

  • هیواد

روزنامۀ دولتی هیواد با اشاره به دیدار مقامات ایرانی با نماینده‌های طالبان در تهران نوشته‌است که ملاقات‌ها با طالبان توسط طرف‌های رقیب با گرمی جریان دارد.

روزنامه نوشته‌است، پس از ۱۷ سال جنگ زمانی که امریکا تصمیم گرفت تا این موضوع را از راه گفتگو حل کند آن وقت زلمی خلیل‌زاد را به‌حیث نماینده خود برای صلح افغانستان تعیین کرد، اما زمانی‌که در موضوع مذاکرات مستقیم طالبان با حکومت افغانستان ناکام شد این مسئله رقیب‌های منطقوی امریکا را بیدار ساخت و نخست روسیه میزبان نشستی در پیوند به صلح افغانستان شد که در آن نماینده‌های طالبان نیز اشتراک داشتند.

اما روزنامه اکنون با توجه به تلاش‌های تهران نوشته‌است که روسیه ایران و پاکستان از کشورهای اند که جنگ افغانستان را تمویل می‌کنند و تلاش‌های جاری صلح از سوی آنان به‌خاطر صلح نه، بلکه به هدف تأمین منافع‌شان است.

روزنامه این وضعیت را حساس خوانده و از حکومت افغانستان خواسته‌است تا ابتکار صلح را به دست خود گرفته و با یک موقف قوی مسئله صلح را مطرح کند.

XS
SM
MD
LG