لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳۱ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۳

ولسی جرگه: رد مذاکرات مستقیم از سوی طالبان راه را برای بی‌ثباتی هموار می‌سازد


آرشیف، تالار ولسی جرگه افغانستان

پس از آن‌که طالبان مسلح یک بار دیگر مذاکره با نماینده‌های حکومت افغانستان را رد کردند ولسی جرگه افغانستان با نشر اعلامیۀ ابراز نگرانی کرد که صلح بدون مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان می‌تواند راه را برای بی‌ثباتی و معامله‌ها هموار سازد.

صالح محمد سلجوقی یکی از اعضای این جرگه با خوانش اعلامیۀ از طالبان خواست تا بدون قید و شرط مستقیم با حکومت افغانستان به میز مذاکره بنشینند.

آرشیف، صالح محمد سلجوقی عضو ولسی جرگه افغانستان حین سخنرانی در یکی از نشست های این جرگه
آرشیف، صالح محمد سلجوقی عضو ولسی جرگه افغانستان حین سخنرانی در یکی از نشست های این جرگه

وی افزود:

"نماینده‌گان طالبان بدون هیچ گونه قید و شرط به طور مستقیم و مستقل با دولت افغانستان وارد گفتگو شوند، صلاحیت تصمیم‌گیری در باره آیندۀ افغانستان به مردم و دولت افغانستان تعلق داشته و دولت افغانستان باید حضور و جایگاه مشروع خود را در این مذاکرات بدست آورده و قاطعانه از حقوق و ارزش‌های مردم و قربانی‌های ۱۷ سال گذشته دفاع نماید."

در این اعلامیه هم‌چنان از تمامی کشور‌های دخیل در مسایل افغانستان خواسته شده تا زمینۀ مذاکره مستقیم میان طالبان و حکومت را فراهم سازد.

قرار است که دور بعدی گفتگوهای صلح در ماه جنوری میان مقامات امریکایی و طالبان در شهر جده عربستان سعودی برگزار گردد.

هر چند زمان دقیق این گفتگو‌ها تعیین نشده‌است، اما در کنار عربستان سعودی یعنی کشور میزبان، این نشست با حضور نماینده‌های امریکا، امارات متحده عربی، پاکستان و طالبان برگزار خواهد شد.

در آستانه برگزاری این نشست، وزیر خارجه پاکستان نیز به قطر رفته و رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که موضوع صلح افغانستان از اهداف اساسی این سفر است.

این سخنان در حالی بیان می‌شود که طالبان با نشر اعلامیۀ به موقف قبلی‌شان تأکید کرده و گفته‌اند که در نشست عربستان سعودی با نماینده‌های حکومت افغانستان دیدار نخواهند کرد.

در اعلامیه‌ای طالبان آمده‌است که بر اساس یک پلان قوی و سنجیده شده روند گفتگوها را با امریکا به پیش می‌برند تا اشغال این کشور پایان یابد.

نماینده‌های طالبان دو هفته پیش در نشست امارات متحده عربی نیز با هیئت فرستاده شدۀ حکومت افغانستان دیدار نکردند.

آرشیف، فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه افغانستان
آرشیف، فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه افغانستان

فضل‌هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه در عکس‌العمل به این تصمیم طالبان گفته است که حکومت نباید هیئتی به عربستان بفرستد و باید شورای عالی صلح این پروسه را بازنگری کند.

در عین حال امیر خان یار معاون دوم ولسی جرگه که رهبری نشست روز چهارشنبه را نیز به عهده داشت از احزاب و جریان سیاسی، جامعه مدنی رسانه‌ها و تمامی افغان‌ها خواست تا با یک صدای واحد برای صلح کار کنند.

آرشیف، امیر خان یار معاون دوم ولسی جرگه افغانستان
آرشیف، امیر خان یار معاون دوم ولسی جرگه افغانستان

وی افزود:

"تمامی اقشار جامعه اعم از احزاب سیاسی، بزرگان سیاسی، رهبران جوانان، جامعه مدنی و تمامی مردم افغانستان، طالبان و کشورهای همسایه می‌خواهیم تا با هم همدست شوند و با اتحاد برای صلح افغانستان کار کنند."

حکومت افغانستان قبل از این گفته که هیئت مذاکره کننده‌اش را برای اشتراک در مذاکرات صلح به عربستان سعودی می‌فرستد و رئیس جمهور غنی روز جمعه با پادشاه عربستان سعودی نیز از طریق تیلیفون در این مورد گفتگو کرد، اما در این تماس در مورد رد مذاکرات از سوی طالبان با حکومت افغانستان چیزی گفته نشده‌است.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG