لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳۰ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۲۴

واشنگتن پُست: چرا روسیه میخواهد به میزبانی مذاکرات صلح ادامه بدهد؟


نشست ماه نوامبر بین هیئت شورای عالی صلح افغانستان و طالبان به میزبانی مسکو در روسیه

شماری از روزنامه‌های غربی در مورد نگرانی همسایه‌های افغانستان تمرکز کرده اند که گویا با خروج نیرو های امریکایی، مهاجرت گستردۀ افغان‌ها به کشور های همسایه آغاز می‌شود.

پاکستان و ایران در چهار دهه گذشته، میزبان میلیون‌ها پناهجوی افغان بودند و همواره خواهان بازگشت آن‌ها به کشور شان شده اند.

علاوه بر این، چیزی که توجه چندین رسانۀ غربی را به خود جلب کرده، اظهارات جنرال اسکات میلر قوماندان عمومی نیرو های بین‌المللی در افغانستان است.

  • دی هیل

روزنامه می‌نویسد، جنرال میلر در مرکز قوماندانی مأموریت حمایت قاطع ناتو، به نظامیانش گفت که مذاکرات صلح با طالبان شاید به پیروزی برسد و یا هم ناکام شود بناءً باید برای آینده آماده باشند.

اسکات میلر قوماندان عمومی نیروهای بین‌المللی در افغانستان
اسکات میلر قوماندان عمومی نیروهای بین‌المللی در افغانستان

اسکات میلر همچنان از نیرو های بین‌المللی خواسته تا برای نتیجۀ تلاش‌های صلح آماده‌گی کامل داشته باشند، زیرا شاید گفتگوهای صلح نتیجه بدهد و شاید هم ناکام شود.

قوماندان عمومی نیروهای بین‌المللی، بدون آنکه در مورد طرح رئیس جمهور دونالد ترمپ برای خروج هفت هزار سرباز امریکایی از افغانستان تماس بگیرد، روی نیاز برای حل سیاسی جنگ افغانستان تأکید ورزیده است.

  • واشنگتن پُست

روزنامۀ امریکایی واشنگتن پُست در یک مطلب در مورد افغانستان نوشته است: روسیه با آنکه می‌داند تلاش‌هایش به پیروزی نمی‌رسد، چرا باز هم برای میزبانی مذاکرات صلح افغانستان تلاش می‌کند؟

واشنگتن پُست: مسکو ناکام شد، زیرا طالبان نظام افغانستان را نا مشروع دانستند.

​این مطلب که توسط سامویل رامانی نوشته شده، از نشست ماه نوامبر در مسکو یادآوری می‌کند که در آن اعضای شورای عالی صلح و نماینده‌های طالبان اشتراک کردند.

به باور نویسنده، نشست مسکو ناکام شد، زیرا طالبان نظام افغانستان را نامشروع دانستند و آنسو حکومت افغانستان اتهام وارد کرد که روسیه در این نشست برای مشروعیت دادن به طالبان و آوردن این گروه در صحنۀ بین‌المللی تلاش کرده است.

واشنگتن پُست: با آنکه روسیه می‌داند که تلاش‌هایش به پیروزی نمی‌رسد، اما چرا به میزبانی از مذاکرات صلح ادامه می‌دهد؟
واشنگتن پُست: با آنکه روسیه می‌داند که تلاش‌هایش به پیروزی نمی‌رسد، اما چرا به میزبانی از مذاکرات صلح ادامه می‌دهد؟

اما وزیر خارجه روسیه، نشست مسکو را خیلی تاریخی عنوان کرد و گفت که یک گام برای پیشرفت به سوی صلح بود.

روزنامۀ واشنگتن پُست در این‌جا می‌نویسد: روسیه با این همه، چرا می‌خواهد به میزبانی از مذاکرات صلح افغانستان ادامه دهد؟

به نوشته روزنامه، این اقدام شاید دلچسپی کرملین را برای کسب شهرت در میان شهروندان روسیه نشان می‌دهد، زیرا مسکو می‌خواهد با بهبود ذهنیت شهروندان، در دیپلوماسی بحرانی‌اش، بهره‌گیری خوب داشته باشد.

XS
SM
MD
LG