لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۲۵

برخی نامزدان انتخابات ولسی جرگه کمیسیون انتخابات هرات را به تقلب متهم کرده‌اند


نامزدان معترض ولسی جرگه در هرات

نامزدان معترض ولسی جرگه در هرات یک بار دیگر کمیسیون انتخابات هرات را به تقلب در روند برگزاری انتخابات متهم کرده‌اند.

ده‌ها تن از نامزدان معترض ولسی جرگه با صدها تن از هواداران شان در مقابل کمیسیون ولایتی انتخابات هرات دست به تجمع اعتراضی زده‌اند.

بصیر احمد دانشیار و خلیل احمد شهید زاده، دو نامزد معترض، کمیسیون ولایتی انتخابات هرات را به دست داشتن در تقلب متهم کرده اند.

این نامزدان هشدار می‌دهند که مسدود کردن دروازه‌های کمیسیون ولایتی انتخابات یکی از گزینه های می باشد که در صورت رسیده‌گی نشدن به خواسته‌های شان به آن اقدام خواهند کرد.

آنان می‌گویند:

"ما یک خیمه تحصن را در مقابل دفتر کمیسیون انتخابات برپا می‌کنیم، چرا که متقلب اصلی کمیسیون انتخابات هرات است، به آرای مردم کمیسیون انتخابات هرات دستبرد زده و این ها کسانی هستند که مرتکب جرایم انتخاباتی هستند و این‌ها کسانی هستند که به عنوان خائین ملی معرفی شدند."

"پروسه انتخابات در هرات به حدی به فساد کشیده شد که بعد از انتخابات سی و هفت هزار رای به همین لانه فساد، اعضای کمیسیون انتخابات رای اضافه کردند به افرادی مشخص، پول گرفتند و رای اضافه کردند و همه اسناد وجود دارد."

بصیر احمد دانشیار یکی از نامزدان انتخابات ولسی جرگه در هرات
بصیر احمد دانشیار یکی از نامزدان انتخابات ولسی جرگه در هرات

در همین حال، توریالی طاهری، معاون شورای ولایتی هرات تاکید دارد که آرای پاک از ناپاک باید جدا شود و کمیسیون های انتخاباتی در راستای رسیده‌گی به شکایات‌ انتخاباتی اقدام کنند.

امیر محمد مظفر، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی هرات می‌گوید که عاملان تقلب در انتخابات ولسی جرگه این ولایت را به سارنوالی معرفی خواهند کرد.

او می افزاید که احتمال دارد شماری از کارمندان کمیسیون ولایتی انتخابات هرات نیز به این نهاد معرفی شوند.

او افزود:

"هرکس که به جرایم انتخاباتی شریک بوده و یا جرم انتخاباتی انجام داده، جرم آن از طریق کمیسیون شکایات انتخاباتی ولایت هرات شناسایی شود، حتماً دوسیه اش به سارنوالی محول می‌شود."

بیش از ۸۰۰ مورد شکایت انتخاباتی در کمیسیون شکایات انتخاباتی هرات به ثبت رسیده است.

مسئولان این کمیسیون می گویند بعد از بررسی ها به این شکایات امکان آن می‌رود که در نتایج انتخابات تغییراتی رونما شود.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG