لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۵۸

ویسا: ممکن نشست جده هیچ برگزار نگردد


روزنامه‌های چاپ امروز کابل در مورد موضوعات مختلف مقاله و مطالب نشر نموده‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله‌اش نوشته است؛ نشست جده در مورد صلح افغانستان که قرار بود در همین روزها راه اندازی شود برگزار نشد.

در سرمقاله آمده که قرار بود در این نشست پاکستان، امارات متحدۀ عربی، عربستان سعودی، طالبان و امریکا اشتراک داشته باشند و حکومت افغانستان هم از اشتراک در آن خبر داده بود اما اکنون به تعویق افتاده و ممکن هیچ برگزار نگردد.

روزنامه علت برگزار نشدن نشست جده را در این می‌داند که بر طالبان زیاد فشار بود تا با هیئت مذاکرده کننده حکومت افغانستان هم گفتگو کنند اما طالبان آنرا نپذیرفتند.

سرمقاله نویس به عامل دیگر نیز اشاره کرده‌است که آن تیره شدن روابط سعودی با طالبان است و به گفته وی آنان نمی‌خواستند به آن کشور بروند.

در سرمقاله آمده که روابط سعودی با طالبان زمانی خراب شد که در نشست بزرگی از عالمان دین در آن کشور جنگ افغانستان که از سوی طالبان جریان دارد؛ ناروا خوانده شد.

  • مسیر

در این حال روزنامه مسیر در یک مطلب‌اش نوشته که پس از امریکا جرمنی نیز در مورد خروج نیروهایش از افغانستان تصمیم گرفته‌است.

در مطلب آمده که نزدیک به نصف جرمن‌ها می‌خواهند تا نیروهایش‌شان دوباره به کشورشان برگردند.

این روزنامه می‌نویسد که به اساس یک نظر سنجی توسط سروی انجام شده در جرمنی ۴۸درصد مردم آن کشور خواستار برگشت نیروهای‌شان و اتمام مأموریت آنان در افغانستان اند اما ۲۹ درصد دیگر شان آنرا رد می‌کنند.

در ادامه مطلب آمده که ۱۳۰۰ عسکر جرمنی در چوکات ناتو در افغانستان مصروف آموزش نیروهای افغان اند.

به نقل از نویسنده مطلب، این در حالیست که امریکا هم در این باره فکر می‌کند تا نصفِ از سربازانش که تعداد‌ شان به ۷۰۰۰ تن می‌رسد را از افغانستان بیرون کند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد هم سرمقاله‌اش را در رابطه به صلح افغانستان نوشته‌است.

هیواد نوشته است که نشست‌ها در پیوند به صلح افغانستان باید نتیجه مثبت داشته باشند.

در سرمقاله آمده که به نظر اکثر نهاد‌های صلح دوست و بشردوست داخلی و خارجی و آگاهان سیاسی باور به تعهدات پاکستان دو رو در رابطه با تأمین صلح دایمی در افغانستان یک اشتباه بزرگ است.

سرمقاله نویس در رابطه به دیدار نکردن طالبان با هیئت افغانستان در نشست ابوظبی هم پاکستان را ملامت دانسته می‌گوید که این کار به تحریک پاکستان و برخی دیگر کشور‌های مغرض صورت گرفته‌است.

اما در سرمقاله از کشور دیگری بطور مشخص نام برده نشده‌است.

XS
SM
MD
LG