لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۳۳

تبصرۀ برخی روزنامه‌های جهان در مورد نقش هند در مسئله افغانستان


بیرق‌های هند و افغانستان

برخی روزنامه‌ها و نشریه‌ها در کنار موضوعات دیگر در بارۀ اظهارات اخیر رئیس جمهور امریکا در مورد نقش هند در افغانستان مطالبی را چاپ کرده‌اند.

  • یورو ایشیا ریویو

نشریه یورو ایشیا ریویو در شمارۀ دیروز یکشنبه خود روی این اظهارات تمرکز کرده‌است.

دونالد ترمپ گفته‌است، صدراعظم هند از ساختن یک کتابخانه در افغانستان چندین بار به وی یادآوری کرده‌است.

ولی سنکیت سودهیر کولکرنی نویسندۀ مطلب می‌گوید، هرچند این سخنان ترمپ مردم را تکان داد، ولی این حقیقت را آشکار ساخت که هند در همکاری با افغانستان سهم فوق‌العاده داشته و این شراکت برای افغانستان با ارزش پنداشته می‌شود.

نشریۀ یورو ایشیا ریویو می‌افزاید که رئیس جمهور امریکا برعکس اظهارات اخیر خود در سخنرانی اگست سال ۲۰۱۷ به نظامیان کشور خود از نقش هند در افغانستان ستایش نموده گفته بود که واشنگتن خواهان همکاری بیشتر اقتصادی و انکشافی هند در افغانستان است.

نویسندۀ مطلب به رئیس جمهور امریکا خاطر نشان می‌سازد که هند همیشه تلاش داشته که در نقش خود میانه‌رو باشد.

  • هندوستان تایمز

روزنامۀ هندوستان تایمز در باره اظهارات اخیر حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان در بارۀ صلح یک مطلب نشر کرده‌است.

روزنامه می‌نویسد که افغانستان این را درک می‌کند که هند یک شریک استراتژیک این کشور است و هر دو کشور در بارۀ تروریزم و مردم سالاری نظریات مشترک دارند.

هندوستان تایمز می‌افزاید که حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان هنگام بازدید اخیر خود از هند بعد از یک گفتگوی استراتژیک با اجیت دووال همتای هندی خود گفت که کابل در آینده نیز امیدوار همکاری دهلی جدید در عرصه‌های مختلف می‌باشد.

روزنامه می‌نویسد که آقای محب روز سه‌شنبه گذشته گفت که تنها گفتگوهای که به رهبری افغان‌ها باشد می‌تواند صلح و آشتی را در افغانستان یقینی سازد.

حمدالله محب در اشاره به نشست‌های اخیر مسکو و ابوظبی که حکومت افغانستان در آن حضور نداشت گفته است که "صلح بدون حضورداشت افغان‌ها امکان پذیر نیست، این پروسه‌ای است که ما آنرا رهبری می‌کنیم، غلط فهمی‌های هم در این خصوص وجود دارد، چون بسیاری این مذاکرات عقب درهای بسته صورت می‌گیرد."

روزنامه هندوستان تایمز می‌نویسد که در مذاکرات مسکو در ماه نوامبر نماینده‌گان غیر رسمی افغانستان و هند حضور داشتند.

نماینده‌گان طالبان ماه گذشته با زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا در ابوظبی گفتگو کردند، ولی از ملاقات با نماینده‌گان حکومت افغانستان خودداری نمودند.

نماینده‌گان طالبان در پاکستان و ایران هم گفتگوهای داشتند.

قرار است نشست بعدی در عربستان سعودی برگزار شود.

XS
SM
MD
LG