لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۷ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۲۴

تبصره شماری از روزنامه‌های کابل در مورد پروسه صلح افغانستان


روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل علاوه بر مسایل دیگر بیشتر در مورد صلح افغانستان مطالبی را به نشر سپرده‌اند.

  • ویسا

روزنامۀ ویسا در یک مطلب به نقل از برخی منابع نزدیک طالبان نوشته است که طالبان می‌خواهند نشست آیندۀ گفتگوهای صلح به جای عربستان سعودی در قطر برگزار شود، اما حکومت در شهر جده می‌خواهد.

ویسا نوشته است، یک عضو بلند رتبه طالبان به آژانس خبری رویترز گفته‌است که قرار بود در ماه آینده با مقامات امریکایی در عربستان سعودی مذاکره کنند، اما مشکل اینجاست که عربستان سعودی و امارات روی گفتگوهای طالبان با مقامات افغان تأکید می‌کنند که این مسئله برای ما به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و به همین دلیل ما نشست جده را لغو کردیم.

این مطلب در حالی نوشته شده‌است که ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در پیوند به نشست جده ابراز بی‌خبری کرده‌است.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی نیز در رابطه به مذاکرات میان ایران و طالبان نوشته‌است.

روزنامه نوشته‌است، هرچند مقام‌های ایرانی هدف گفتگوها با نماینده‌گان طالبان را تسهیل پروسه صلح افغانستان میان حکومت این کشور و طالبان گفته‌است، اما حکومت افغانستان در واکنش به این مذاکرات گفته که تلاش‌های صلح باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها باشد.

در ادامۀ مطلب آمده‌است، اگر تهران بتواند گروه طالبان را به میز مذاکره بنشاند این رویداد به گرمی از سوی کابل استقبال خواهد شد و به این ترتیب ایران از یک حاشیه نشین تماشاچی به بازیگر خلاق و فعال مبدل می‌شود.

اما نویسنده تأکید می‌کند که حکومت افغانستان باید این مسئله را بسیار خوب مدیریت کند.

  • دنیا

روزنامۀ دنیا در رابطه به سفر عمر داوودزی به پاکستان نوشته‌است.

در یک مطلب دنیا آمده‌است که رئیس دارالانشای شورای عالی صلح در رأس یک هیئت سه‌شنبه این هفته به اسلام‌آباد سفر می‌کند.

نویسنده به نقل از سید احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح نوشته‌است، آقای داوودزی در جریان این سفر چهار روزه به شمول عمران خان صدراعظم پاکستان با برخی مقامات مهم آن کشور در پیوند به صلح افغانستان گفتگو می‌کند.

  • هیواد

روزنامۀ هیواد به نقل از لیندسی گراهام یک سناتور امریکایی نوشته‌است، صلح در افغانستان برای امریکا بسیار مهم است و پاکستان در این زمینه نقش مهم بازی کرده می‌تواند.

اما در مطلب آمده که وی گفته‌است در بدل این همکاری برای پاکستان باید امتیاز تجارت آزاد داده شود.

XS
SM
MD
LG