لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۴ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۰۰

رهبران امریکا و هند روی تجارت و افزایش همکاری در افغانستان گفتگو کردند


آرشیف، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا و نریندرا مودی صدراعظم هند در جریان یک کنفرانس مشترک خبری در واشنگتن

رهبران ایالات متحده امریکا و هند روی برخی مسایل مهم گفتگو کردند.

قصر سفید می‌گوید، رئیس جمهور دونالد ترمپ به روز دوشنبه از طریق مکالمه تیلیفونی با نریندرا مودی صدراعظم هند به تماس شد و در این مکالمه روی کاهش کسر تبادل تجارتی میان دو کشور و هم‌چنان همکاری های شان در افغانستان پرداخته اند.

این مکالمه تیلیفونی میان رهبران ایالات متحدۀ امریکا و هند پس از آن صورت گرفت که هفته پیش رئیس جمهور ترمپ در سخنرانی خود در کابینه کشورش از هند در جمع کشورهای نام برد که باید نقش اش را در جنگ افغانستان افزایش دهند.

آقای ترمپ در آن زمان گفت که هند، پاکستان و روسیه باید در جنگ افغانستان نقش فعال داشته باشند نه امریکا.

یکی از اظهارات رئیس جمهور امریکا در آن زمان بسیار توجه رسانه‌ها را جلب کرد و آن این که به گفته دونالد ترمپ زمانی‌که او با صدراعظم هند در مورد افغانستان صحبت می‌کرد، نریندرا مودی بار بار از ساخت یک کتابخانه در افغانستان یاد آور شد و می‌خواست که امریکا از آن بابت از هند ابراز سپاس کند.

آرشیف، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا
آرشیف، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا

دونالد ترمپ بگونه تمسخر آمیز در سخنرانی به کابینه اش گفت که هزینه یک کتاب خانه برابر است به پنج ساعت مصرف امریکا در افغانستان و او حتی نمی‌داند که این کتابخانه در کجای افغانستان موقعیت دارد.

هند در عکس‌العمل به این اظهارات گفت که دهلی نو در روند بازسازی افغانستان نقش مهمی ایفاء کرده و از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون سه میلیارد دالر در این بخش در افغانستان به مصرف رسانده‌است.

بهبود در روابط دو کشور به خصوص روابط تجارتی و همکاری‌های استراتژیک شان در منطقه به ویژه در افغانستان مسایل مورد بحث رئیس جمهور امریکا و صدراعظم هند بود.

از سال گذشته تاکنون که اداره دونالد ترمپ بالای المونیم و فولاد پنجاه درصد تعرفه‌های گمرکی را افزایش داد هند نیز بالای برخی از اموال وارداتی به هند تعرفه‌های گمرکی را افزایش داد.

اما پس از مکالمه تیلیفونی روز دوشنبه میان رهبران دو کشور، قصر سفید می‌گوید که دو کشور توافق کرده‌اند که در سال‌جاری میلادی مشارکت استراتژیک خود را افزایش می‌دهند.

رئیس جمهور دونالد ترمپ و صدراعظم نریندرا مودی گفته‌اند که همکاری های شانرا در امور دفاعی، مبارزه با تروریزم و در بخش انرژی افزایش داده و همآهنگی شانرا در بخش‌های منطقوی و بین‌المللی بیشتر خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG