لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳۱ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۵۶

دنیا: این بار نخست نیست که طالبان نشست را تحریم می‌کنند


برخی روزنامه‌های چاب امروز کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل هم بیشتر روی پیشرفت‌های اخیر در مورد گفتگوهای پلان شده در قطر میان طالبان و مقامات امریکایی بحث نموده‌اند.

  • مسیر

روزنامۀ مسیر می‌نوسید قرار است چهارمین نشست میان مقامات امریکا و طالبان امروز در قطر برگزار گردد، اما روزنامه به نقل از برخی مقامات در گزارش‌ها نوشته‌است که این نشست به دلیل برخی اختلافات روی آجندای آن به تعویق افتاده‌است.

روزنامه در تبصره‌اش روی نکات اختلافی میان مقامات امریکا و طالبان بحث نموده و نوشته است که امریکا می‌گوید با طالبان در مورد آماده شدن آنان برای مذاکره با حکومت افغانستان گفتگو می‌کند، اما طالبان هنوز هم آمادۀ پذیرفتن این خواست نیستند.

در روزنامه آمده که طالبان تأکید دارند که امریکا باید در مورد چگونگی بیرون ساختن نیروهایش از افغانستان بحث نموده و در مورد تقسیم اوقات تعیین کند، اما امریکا می‌گوید بحث در این زمینه پس از توافق ممکن است.

  • دنیا

روزنامه دنیا نوشته است؛ این بار نخست نیست که طالبان نشست را تحریم کرده و فرمایشات‌شان را مطرح می‌کنند، بلکه در گذشته نیز بار‌ها این سیاست را بازی کرده‌اند که تحریم نشست جده در هفته گذشته و اکنون نشست قطر از مثال‌های خوب این سیاست‌شان اند.

روزنامه در ادامه نوشته که با توجه به این مسئله طوری معلوم می‌شود که طالبان با یک موقف قوی به میدان آمده‌اند و حکومت افغانستان که به مراتب موقف قوی‌تر دارد نتوانسته حتی جایگاهش را ثابت سازد.

روزنامه هم‌چنان نوشته که برای این وضعیت حکومت خودش مسئول است چون در پروسه صلح با یک موقف ضعیف دخیل شده و هرگز به‌حیث یک حکومت با وقار و با عزت عمل نکرده‌است.

  • ویسا

روزنامه ویسا در مورد طرح مرکز تحقیق "راند" در مورد صلح افغانستان بحث نموده و برخی مواد این طرح را منتشر کرده‌است.

روزنامه نوشته که پس از چندین بار بحث میان مقامات امریکا و طالبان که در آن نماینده‌های حکومت افغانستان سهم نداشتند یک مرکز تحقیقی امریکا طرحی را در مورد مواقفه احتمالی با طالبان ارائه کرد.

روزنامه در ادامه نوشته که در این طرح ۵۰ صفحه‌ای که مشوره حکومت در آن گرفته نشده‌است موضوع ایجاد حکومت انتقالی برای ۱۸ ماه پس از آتش‌بس شامل است که امکان طولانی شدن آن نیز مد نظر گرفته شده‌است که در این مدت روی مسایلی چون آوردن تغییرات در قانون اساسی و بازنگری در شیوه‌های حکومتداری، تمرکز می‌گردد.

روزنامه می‌نوسید؛ در این طرح گفته شده که در زمان حکومت انتقالی روی خروج تدریجی نیروهای خارجی نیز تصمیم گرفته خواهد شد.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد به نقل از ریاست اجرائیه در مطلبی نوشته‌است که هرچند تلاش‌های جاری برای صلح با خم و پیچ‌های همراه است، اما برای رسیدن به صلح امیدواری‌ها را بیشتر ساخته‌است.

به نقل از روزنامه، ریاست اجرائیه این را نیز واضح ساخته‌است که حق هر نوع تصمیم در مورد صلح را تنها افغان‌ها دارند و کشور دیگری نمی‌تواند جاگزین افغانستان در این مسئله شود.

روزنامه در سرمقاله‌اش در مورد سفر رئیس دارالانشای شورای عالی صلح بحث نموده و نوشته که هدف اساسی این سفر همآهنگی تلاش‌های جاری در مورد صلح است.

XS
SM
MD
LG