لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۱۴

حمدالله محب با مقامات چین روی تقویت همکاری‌های امنیتی و روند صلح صحبت می‎کند


حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان (راست) حین ملاقات با مقامات چین در پکینگ

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور یک هفته پس از سفر هندوستان در یک سفر دو روزه به پکینگ پایتخت کشور چین رفت.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، حمدالله محب در این سفر با مقام‌های بلند پایه چین روی تقویت همکاری‌های دو جانبه میان کابل ـ پکینگ دیدار و ملاقات خواهد کرد.

کبیر واثق معاون سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی روز پنج‌شنبه به رادیو آزادی گفت، در کنار دیگر موارد، صلح به رهبری افغان‌ها یکی از آجندای دیگر سفر آقای محب خواهد بود.

کبیر واثق سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان
کبیر واثق سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان

"داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی در این سفر با مقام‌های بلند پایه چین روی تقویت همکاری‌های امنیتی میان دو کشور، صلح به رهبری افغان‌ها و روابط استراتژیک میان دو کشور بحث و گفتگو خواهد کرد."

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان پنج‌شنبه هفته گذشته به هندوستان سفر کرده بود.

حمدالله محب پس از سفر هند گفته‌است، در باره تلاش‌های صلح به رهبری افغان‌ها و آموزش نیرو های امنیتی افغانستان به همکاری هند با صدر اعظم و اجیت دووال مشاور امنیت ملی آن کشور صحبت های را انجام داده است.

در کنار سفر مقام های افغان به هند و چین، زلمی خلیل زاد نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان نیز به این دو کشور سفر کرده است.

در یک خبرنامه وزارت خارجه امریکا آمده است که خلیل زاد در چهارمین سفرش به منطقه در باره صلح افغانستان با مقام های چینی و هندی دیدار خواهد کرد.

چین از کشور های به حساب می رود که با پاکستان روابط نزدیک دارد و وزیر خارجه آن کشور ماه گذشته در سفر به کابل وعده کرده بود که پکینگ در پروسه صلح با کابل کمک می کند.

برخی کارشناسان سیاسی با توجه به سفر و تلاش های اخیر به این باور اند که حکومت افغانستان کوشش می کند تا با پیدا کردن حامیان جهانی با موقف قوی پروسه صلح را سرعت بخشد.

ناصر شفیق یکی از این کارشناسان در این باره به رادیو آزادی می‌گوید:

"من به این باور هستم که مشاور امنیت ملی افغانستان به خاطر اصلاح اشتباهات گذشته این سفر را انجام می‌دهد چون طالبان با دیپلوماسی و روابط بهتر با برخی کشور های منطقه بسیار فعال است، حالا این‌ها درک کرده‌اند که باید هم دیپلوماسی فعال داشته باشند و کشورهای منطقه را از تأثیر گذاری که بالای طالبان دارند بیرون کند."

اما وی تأکید می‌کند که مشکل افغانستان با استفاده از کشور ها علیه یکدیگر حل نمی‌شود و باید در بخش گفتگوهای بین‌الافغانی اعتماد سازی شود.

آقای شفیق می‌گوید، چین از طریق پاکستان می‌تواند بالای طالبان تأثیر گذار باشد و حکومت افغانستان به همین هدف از چندی به این سو تلاش هایش را سرعت داده‌است.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG