لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۶ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۱۷

گاردین: یوناما گزارش تلفات غیرنظامیان افغان را به شورای امنیت می‌سپارد


  • روزنامه گاردین

روزنامه گاردین به یک سروی که در باره قربانیان انفجار های بمبی در افغانستان نشر شده، تمرکز کرده است.

این سروی از سوی A.O.A.V یا موسسه ضد خشونت های مسلحانه انجام شده که در آن آمده است. در سال ۲۰۱۸ میلادی، در انفجار های بمب در افغانستان، چهار هزار و دو صد و شصت تن کشته یا زخمی شده اند که اکثریت شان غیر نظامی بودند.

گاردین همچنان نوشته که سال ۲۰۱۷ شمار قربانیان در نتیجه انفجار های بمبی در افغانستان به سه هزار و یک صد و نزده تن رسیده بود.

در سال ۲۰۱۸ میلادی، در انفجار های بمب در افغانستان، چهار هزار و دو صد و شصت تن کشته یا زخمی شده اند.
در سال ۲۰۱۸ میلادی، در انفجار های بمب در افغانستان، چهار هزار و دو صد و شصت تن کشته یا زخمی شده اند.

براساس این سروی، شصت و دو در صد از قربانیان غیرنظامی در نتیجه حملات انتحاری و سایر شان در نتیجه انفجار های بمبی، صدمه های جانی را متحمل شده اند.

گاردین: هشت هزار و پنجاه غیرنظامی در ماه های جنوری تا سپتامبر سال گذشته در افغانستان کشته و یا زخمی شده اند.

در کنار افغانستان، از ایتوپیا، غزه در فلسطین، ایران، فیلیپین و مالیزیا، به عنوان کشور های نام برده شده که غیرنظامیان بیشتر در نتیجه حملات بمبی، تلفات را متحمل شده اند.

روزنامه گاردین مینویسد، قرار است یوناما یعنی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان در ماه فبروری گزارش مکمل در مورد تلفات غیرنظامیان افغان را به شورای امنیت سازمان ملل بسپارد.

در گزارش گذشته یوناما که از ماه جنوری تا سپتمبر پارسال را در بر می‌گیرد، هشت هزار و پنجاه غیر نظامی در افغانستان کشته و یا زخمی شده‌اند.

  • نیویارک تایمز​

روزنامه نیویارک تایمز به گزارش هفته وار تلفات جنگ در افغانستان تمرکز کرده است.

به نوشته روزنامه، از چهارم تا دهم جنوری امسال، ۱۳۹ نیروی حکومتی و پانزده غیرنظامی در سرتاسر افغانستان کشته شده اند.

نیویارک تایمز در ادامه می افزاید: امیدواری ها در این مورد که در جریان زمستان خشونت ها در افغانستان کاهش می یابد، با حقیقت همراه نشد.

از چهارم تا دهم جنوری امسال، ۱۳۹ نیروی حکومتی و پانزده غیرنظامی در سرتاسر افغانستان کشته شده اند.
از چهارم تا دهم جنوری امسال، ۱۳۹ نیروی حکومتی و پانزده غیرنظامی در سرتاسر افغانستان کشته شده اند.

در مطلب از چندین حمله مرگبار توسط طالبان در بلخ یاد آوری شده و آمده است: شورشیان در یکی از مصئون ترین ولایت ها دست به این حملات زدند.

روزنامه تنها از روز پنجشنبه دهم جنوری به عنوان یکی از روز های مرگبار یاد کرده که در ولسوالی های شیندند و پشتون زرغون ولایت هرات، یازده سرباز و در ولسوالی فیض آباد ولایت جوزجان، پنج سرباز کشته شدند.

نیویارک تایمز همیشه آمار یک هفته یی قربانیان را بنابر گزارش دهی خبرنگارانش از مناطق مختلف افغانستان تهیه و نشر میکند اما میگوید به خاطری تلفات شورشیان طالبان در افغانستان را نشر نمیکند که در مورد آن آمار دقیق وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG